Открио скандал с Фејсбуком и шокирао британске посланике: „Мој претходник је убијен“

Хакер Кристофер Вајли, који је открио највећу крађу података у историји „Фејсбука“, појавио се пред британским законодавцима.
Sputnik

Након открића скандала у којем су покрадени подаци 50 милиона корисника „Фејсбука“, узбуњивач Кристофер Вајли састао се са члановима Одбора Парламента Велике Британије за дигиталне медије, културу, медије и спорт. Вајли је радио за компанију „Кембриџ аналитика“, која је користила украдене информације како би утицала на резултате избора. Британске власти изјавиле су да ће покренути истрагу о могућем утицају на кампању за „брегзит“.

„Мој претходник је убијен, а полиција подмићена да не истражи убиство“

Вајли је пред Одбором изнео шокантну тврдњу о свом раду за компанију „Кембриџ аналитика“, пише „Бизнис инсајдер“. Изјавио је да је његов претходник убијен у хотелу у Кенији, а полиција је подмићена како не би истражила убиство.

Вајли је испричао да је његов претходник Дан Муресан отрован након што је један посао компаније пропао. Међутим, рекао је како нема доказа за те тврдње, већ су му то рекли други запослени. Такође је навео да је „Кембриџ аналитика“ била умешана у низ илегалних активности широм света.

Вајли је рекао да компанија није бринула о закону.

„Нису марили јесу ли њихови поступци легални или не, докле год посао буде обављен.“

Додао је да су утицали на изборе широм света.

„Тако изгледа модерни колонијализам.“

Навео је да је компанија учествовала и у британској кампањи за „брегзит“.

„Због Трамповог избора схватио сам да се ради о јако великом утицају“

Вајли је такође изјавио да је један од главних разлога због којих је одлучио да проговори о случају био избор Доналда Трампа за америчког председника.

„Не бих рекао да сам то учинио само због Доналда Трампа, али због њега сам схватио да се ради о јако великом утицају. Сматрам да такве операције с информацијама у војном стилу не приличе ниједном демократском процесу.“

„Желимо да разговарамо и са Закербергом“

Вајли је открио је да је „Кембриџ аналитика“, компанија чији власник је милијардер Роберт Мерцер, користила личне информације, преузете без дозволе 2014. године, за стварање програма који профилира америчке гласаче како би могао на њих да утиче персонализованим политичким рекламама. Компанија је у власништву инвестиционог фонда Мерцера, који је у то време водио Трампов саветник Стив Бенон.

Закербергу нико ништа не може, одбио Парламент Велике Британије

Хакер је изјавио да раније није иступио у јавност због страха да би га Мерцер, милијардер који подупире републиканце, „уништио“.

Чланови Одбора позвали су и оснивача „Фејсбука“ Марка Закерберга да им предочи доказе о скандалу, а он је одлучио да пошаље своје заменике. Међутим, британски посланици и даље желе да га испитају.

„Желимо да разговарамо и са Закербергом“, рекао је председник Одбора Демијан Колинс, додавши како се то може урадити и путем видео-линка.

Индекс

Коментар