Последица силеџијског хапшења и протеривања са Косова Марка Ђурића, директора Канцеларије за Косово и Метохију, јуче у Северној Митровици јесте излазак Српске листе из владе Косова. То је данас саопштио председник те листе Горан Ракић.
Албански политичари и аналитичари одмах су, после синоћ издатог саопштења Српске листе да ће размотрити свој излазак из косовске власти, почели да разматрају које су опције за опстанак владе Рамуша Харадинаја.
Један од предлога које је изнео шеф Уније за проширење Валон Мурати, иначе, коалициони партнер на листи Тачијеве странке коју сада води Кадри Весељи, јесте — влада јединства.
„На тај начин бисмо се заувек ослободили чињенице да је наша влада талац Срба и Српске листе“, рекао је Мурати.
Вероватна је опција и да влада на Косову падне, али, како каже политиколог са Косова Неџмедин Спахију, није неминовно да се то деси.
„Подсећам да је 13 посланика из Самоопредељења однедавно иступило из ове странке и основало свој посланички клуб у Скупштини Косова. То значи да Харадинај има простора да са њима преговара да формира нову већину без Срба. Једини проблем који постоји јесте тај ко би од Срба дошао на место заменика и министра, јер по уставу Косова и по Ахтисаријевим плану то су загарантована места за Србе“, каже Спахију.
У исто време, он каже да у закону није регулисано да Срби на тим функцијама морају да буду представници било какве политичке странке са Косова.
„Дакле, то може да буде било који грађанин српске националности“, објашњава Спахију.
Како сазнајемо незванично, Харадинај је још синоћ почео преговоре са посланицима из бившег Самоопредељења о њиховим условима за улазак у владајућу коалицију коју су напустили Срби. У случају да влада падне, а да не може да се састави нова, ишло би се на ванредне изборе.
Такозвани премијер Рамуш Харадинај изјавио је да нема намеру да поднесе оставку после изласка Српске листе из владајуће коалиције. Он се нада да ће Срби повући своју одлуку јер „само кроз институције могу да заштите своје интересе на Косову“.