„Желим да знам чињенице. Ја ћу, наравно, то поздравити ако Велика Британија представи неке доказе да су Руси желели да убију двоструког агента Скрипаља“, рекао је Земан.
Земан је подсетио да је у понедељак наложио чешкој контраобавештајној служби да провери оптужбе руске стране да је супстанца могла да буде направљена или складиштена у Чешкој. „Ја у то не верујем, али је увек боље имати информације од контраобавештајне службе да је ова оптужба неистинита, него да живите у уверењу да у томе има нечег (истинитог)“, објаснио је он.
Председник очекује извештај од контраобавештајне службе о извршењу задатка у року од месец дана. Он је потребу за спровођењем истраге аргументовао позивајући се на „неке изворе“ и извештаје у медијима, према којима се непозната супстанца могла производити у Чешкој.
Земан се није мешао у процес доношења одлуке владе да протера троје руских дипломата. Овај корак, према његовим речима, није ефикасан инструмент у „случају Скрипаљ“.
„Протеривање дипломата се у Европи дешавало већ неколико пута. Сматрам да је то помало сувишно, али немам ништа против тога. Нека се дешава. Они (дипломате) ће се кроз неко време поново вратити“, додао је Земан. Према његовом мишљењу, Чешка треба да има „коректне или пријатељске односе са свим значајним земљама“.
У понедељак и уторак је више земаља Европске уније, као и САД, Канада, Норвешка и Украјина, одлучило да протера руске дипломате због инцидентом у Солсберију.
У британском граду Солсберију 4. марта су отровани бивши пуковник Главне оперативне управе Русије (ГРУ) Сергеј Скрипаљ, који је радио за британске обавештајне службе, и његова ћерка Јулија. Британска страна тврди да је у тровање Скрипаљевих супстанцом А-234 умешана Русија.