Данашња „Политика“ наводи да је добила тај став Министарства поводом захтева Загреба да се преко Комисије за сукцесију Хрватској врати оригинална грађа која се односи на усташки режим.
У Министарству одбране подсећају да је Влада Србије 1. априла 2010. формирала Међуресорну радну групу за спровођење Анекса Д Споразума о питањима сукцесије, чији је задатак да Координационом телу Владе припрема предлоге у вези са захтевима држава-наследница, у погледу Државне архиве СФРЈ.
„Координационо тело Владе досад није тражило званични став од Министарства одбране по захтеву Републике Хрватске о потраживању архивске грађе НДХ, па с тим у вези Војни архив није о томе давао своје мишљење. Напомињемо, Анексом Д Споразума о питањима сукцесије, који се односе на архиве, одређени су принципи на основу којих државе-наследнице могу да потражују архивску грађу, па с тим у вези и могућност њихове примењивости на фонд НДХ“, наводи се у одговору Министарства „Политици“.
Војни архив чува архивску грађу фонда НДХ и сређено и обрађено је 555 кутија за које постоји сумарни и аналитички инвентар, пише лист.
У Министарству потврђују да су правна и физичка лица из Хрватске у протеклим годинама истраживала ту грађу.
„Теме истраживања хрватских држављана и институција, удружења и установа односиле су се, у највећој мери, на податке о домобранима у НДХ, ’историјат 369. пуковније НДХ‘, ’Историјат и деловање 4. оружничке пуковније‘, ’Вера и насиље у источној Хрватској и североисточној Босни 1941-45‘, ’Прећутане жртве Другог светског рата и осјечно-барањске жупаније‘, ’Средишња Подравина 1941-48‘, ’Страдање Рома на подручју НДХ за време Другог светског рата‘, ’Макс Лубурић‘ и друге теме“, навели су из Министарства одбране.
Танјуг