На реду је БиХ: Пријатељство Бакира и Ердогана на тесту

Да ли ће након КиМ и БиХ да изручи Турској „гуленовце“...
Sputnik
Ердоган хвали Тачија, а Харадинај је — нитков

Званичници обећавају да ће поштовати Устав и законе, али аналитичари нису убеђени у њихову искреност.

Након што је Косово недавно депортовало шесторицу Турака које Анкара сматра следбеницима Фетулаха Гулена, медији извештавају да су и поједини турски држављани у БиХ суочени с могућношћу изручења.

Министар безбедности БиХ Драган Мектић потврдио је за „Дојче веле“ да „БиХ и Турска имају комуникацију у вези с тим питањем и БиХ поступа у складу с молбама и захтевима из Турске“.

„Тај поступак је у оперативној фази и не могу вам открити детаље, али могу да гарантујем да ће све што ћемо у том смислу учинити бити у складу с Уставом и законима БиХ. Без обзира на то о каквим се захтевима и молбама ради, ми их нећемо испунити ако то не буде у складу с нашим Уставом и законима“, поручио је Мектић.

Гулен: Нећу да бежим, отићи ћу у Турску ако треба

Министар безбедности је додао да се Босни и Херцеговини не може поновити случај „Алжирске групе“, јер ће се поступати у складу са законом, али и прописима који регулишу међудржавну сарадњу на безбедносном плану.

„БиХ је чланица Интерпола и ако се путем Интерпола за неким распише потерница, онда је то за нас поступање у складу са законом. Не знам да ли ће то да личи на случај ’Алжирске групе‘, али сам сигуран да ће наши поступци бити у складу с прописима БиХ и прописима међународних организација којима смо приступили. Не могу да прејудицирам да ли ће се нешто догодити у том смислу, али морате знати да државе свакодневно једна од друге траже кривично-правну и међународну помоћ. Ми не можемо априори да одбијемо захтев Турске за неку помоћ, али све мора бити у складу с нашим законима и интересима БиХ“, истиче Мектић.

Дојче веле, Б92

Коментар