„У извештају ОЗХО нема ничега што би помогло британској страни да своју лажну верзију о умешаности Русије у догађај у Солсберију оправда. Главна ствар које тамо нема и за којом је жудела британска страна јесу закључци о томе да је супстанца употребљена у Солсберију произведена у Русији“, рекао је он.
Према његовим речима, оперативност анализе ОЗХО потврђује да таква супстанца може бити произведена у било којој лабораторији с одговарајућом опремом.
Небензја је истакао да ситуација с тровањем Сергеја и Јулије Скрипаљ подсећа на ситуацију с тровањем Александра Литвињенка.
„Све смо ми то већ прошли у случају тровања Литвињенка. Потпуна нетранспарентност дејстава британске стране, која и даље скрива све информације које омогућавају да се изгради целокупна слика о ономе што се догађало с Литвињенком. За оне који не знају, саопштићу: Велика Британија је те информације просто сакрила“, рекао је Небензја.
„Британске власти се баве планским уништавањем сведочанстава и материјалних доказа. Убијене су животиње из Скрипаљеве куће. Очигледно је да нису тестиране. Чисте се места која су Скрипаљеви посећивали – бар, ресторан, клупа, терен у парку и томе слично. Притом обични људи и даље живе у Солсберију као да се ништа није ни десило“, рекао је Небензја.
Он је подсетио да Скрипаљеве нико није видео од 4. марта и да нико не зна где су.
Руски дипломата је поново истакао да је Русија Великој Британији поставила 47 питања у вези са случајем „Скрипаљ“, а да је добила делимичне одговоре на само два.
„Инциденти у Солсберију и сиријској Думи су повезани: то су прљаве антируске провокације“, рекао је Небензја.
Односи Русије и Велике Британије нагло су се погоршали услед инцидента у британском Солсберију, где су отровани сарадник британских специјалних служби, бивши пуковник Државне обавештајне управе Русије Сергеј Скрипаљ, и његова кћерка Јулија.
Британска страна тврди да је у тровање Скрипаљевих нервно-паралитичком супстанцом А-234 умешана Русија, која то изричито негира.