Седница је сазвана по хитном поступку на захтев СНСД-а Милорада Додика.
На седницу су се одазвали само посланици странака из Републике Српске и Хрватске демократске заједнице БиХ.
Позиву на данашњу седницу нису се одазвали посланици СДА, СББ-а БиХ, Демократског фронта, СДП-а БиХ, Независног блока, А-СДА, БПС-а…
Председавајући Младен Босић из Српске демократске странке, након академских пола сата чекања да се окупи кворум, констатовао је да нема услова за одржавање седнице.
Босић је наложио да се попишу посланици који су дошли на седницу.
Предвиђено је да седница разматра само једну тачку дневног реда — „Ратнохушкачке изјаве члана Председништва Босне и Херцеговине Бакира Изетбеговића у вези с производњом наоружања у фабрикама наменске индустрије на територији Федерације Босне и Херцеговине“.
Изетбеговић је, наиме, раније рекао да БиХ неће трошити новац на куповину ракетних система и авиона, али да ће заокружити производњу муниције за тржиште, као и за „не дај боже“.
„Радићемо покретну хаубицу, пушку смо већ направили, радићемо дронове, заокружићемо производњу сваке врсте муниције. Радићемо то за тржиште, али и за не дај боже“, рекао је Изетбеговић на обележавању 13-годишњице Другог пешадијског пука ОС БиХ и 26-годишњице Армије РБиХ на гробљу Ковачи.
Огласила тим поводом и америчка Амбасада у Сарајеву, која је поводом Изетбеговићеве изјаве поручила да су „врло забринути због непрестане реторике подела у Босни и Херцеговини“ и позвала политичке лидере на уздржаност.
Босић је, након неодржане седнице, новинарима рекао да је овакав исход био очекиван, да мисли да су то они који су тражили њено сазивање знали и да не намерава овакве седнице да сазива у септембру.
Посланик Социјалдемократске партије Саша Магазиновић данашњу ситуацију назвао је удруженим националистичким подухватом.
Оценио је да „националистичке странке покушати све не би ли скренуле пажњу с тема које су животно важне, а и сарађиваће међусобно без обзира како то представљале у јавности“.
Због тога је СДП, са још неколико парламентарних странка затражио хитну седницу о „Извештају Европске комисије о БиХ 2018“, о чему, каже Магазиновић, треба да се расправља у државном парламенту.
Танјуг