„Жао ми је што нисмо овде с представницима државног врха, али нисмо успели да нађемо начин да уклонимо плочу с натписом ’За дом спремни!‘, која је само 15 км од Јасеновца. Никакво оправдање и изузетак за тај поздрав не би требало да важи“, поручио је председник СНВ и посланик у Сабору, Милорад Пуповац.
Истакао је да они који би требало да ћуте не само да то не чине, већ говоре језиком претње за оне који другачије мисле.
За Милорада Пуповца посебно је спорна одлука Савета за суочавање с прошлошћу да се на мала врата ипак може користити усташки поздрав „За дом спремни“.
„Чињенице о злочину у Јасеновцу добро су познате, јасна су и сећања преживелих. Злочине нису чинили Хрвати већ су их чинили хрватски изроди — усташе. Наша је дужност да понављамо да је фашизам био највеће зло у људској историји. Борба се наставља!“, казао Фрањо Хабулин, представник антифашиста.
Потпредседник Хрватског сабора Фурио Радин није дошао у Јасеновац, али је поручио да је у мислима с окупљеним грађанима.
„Желим да верујем да ће сваки симбол злочиначког усташког режима заувек нестати из Хрватске“, поручио је Радин.
Иначе, према хрватским медијима, у Јасеновцу се окупио велики број грађана.
На комеморацију је дошла и велика делегација најутицајније опозиционе СДП, предвођена председником Давором Бернардићем, који је поручио да је улога те странке да подсећа какав је злочин почињен у Јасеновцу, да направе све да се хрватско друштво не дели.
Бивши министар бранитеља, Предраг Матић, је казао како је СДП у Јасеновац дошао с антифашистима и представницима мањина, људима који су највише страдали у логору.
Колона од места окупљања до Споменика „Камени цвет“ била је дуга, а грађани су носили каранфиле.
Централна државна комеморација биће одржана сутра на истом месту, али у њој неће бити председница Колинда Грабар Китаровић, која је пошту жртвама одала јуче — сама и у тишини.
Њу ће сутра у Јасеновцу представљати изасланик Иван Звонимир Чичак.