Британски новинари заћутали су о случају „Скрипаљ“, као да им је неко наредио, изјавила је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова и додала да руски МСП неће дозволити да истрага о тровању бившег двоструког агента Сергеја Скрипаља и његове кћерке Јулије прође неопажено.
Према речима Захарове „нико никога не тражи, нико не врши никакве истраге, нико не захтева од британске стране ни фотографије, ни снимке, случај не постоји у медијском простору“. Без обзира на то, без икакве сумње, напоменула је Захарова, Руски истражни комитет, руска амбасада у САД и Министарство спољних послова ће их „орасположити“ вестима са тог фронта. „Имамо нешто да им кажемо“, поручила је Захарова.
Горе и од Хладног рата
Последњих месеци на делу имамо политички али и дипломатски сукоб на релацији Лондон—Москва, констатује за Спутњик Предраг Рајић из Центра за друштвену стабилност и тумачи да Москва свакако не жели да буде у дефанзивном положају у таквом сукобу.
„Тако да ја и ову изјаву Захарове тумачим тако да Руска Федерација жели да у неким моментима преузме иницијативу и можда чак и испровоцира одређену политичку реакцију Лондона. Јасно је да су односи две државе на можда историјском минимуму, заправо да нису били гори последњих деценија, чак бих рекао да су и у периоду Хладног рата, ако посматрамо само Лондон и Москву, ти односи знали да буду и на вишем нивоу и да донесу неки бољи степен кооперативности“, подсећа Рајић за Спутњик.
Што се медија и њиховог извештавања тиче, он сматра да треба имати на уму да су западни медији претежно комерцијални и да готово свака вест након неког времена бива потиснута у други план.
„Но, ми у принципу до дана данашњег не знамо шта се у том случају десило, више различитих истрага је покренуто и сасвим је сигурно да ова изјава Захарове говори да Руска Федерација не жели да комплетан случај остане на нивоу који није повољан по Москву јер је у западној јавности перципирана као кривац. Већ да жели, ако ништа друго, да случај Скрипаљ ипак остане на медијској површини у јавности Западне Европе до доношења коначног налаза, односно до откривања коначних разлога због којих су се Скрипаљ и његова ћерка нашли у болници“, прецизира Рајић за Спутњик.
Мишљење западне јавности
Москви је стало до става јавности на Западу јер према Рајићевом мишљењу не желе да буду у дефанзивном положају већ се труде да се изборе за што повољнији имиџ.
„Мислим да Москви није циљ нека дугорочна конфронтација са Западом већ јој је превасходно циљ да оствари своје економске интересе, а то ће моћи само уз што већи број остварених савезништава са, ако не већином, а оно појединим западним земљама“, резонује Рајић.
Сигурно је да Москва сматра како је оптужена без основа, јасан је он, Москва то и не крије, званични став јесте да је Руска Федерација оптужена без основа.
„Британија, а видели смо и ставове других земља Запада, и Америке и и Француске али и немачке канцеларке Меркел према том питању врло резолутно указују на то да постоји утицај руске владе у целом том догађају. Дакле, сигурно је да Руска Федерација не да не дели тај став већ сматра да је оптужена лажно и сваки пут па и овим потезом Захарове покушава да покаже и докаже своју тврдњу и да одбрани своју позицију сматрајући, како је у овом случају она била жртва политике, а не чињеничног стања“, подвлачи Рајић.