Група од 18 чланова Представничког дома Конгреса САД из редова Републиканске партије официјелно се обратила Нобеловом комитету са иницијативом да се награда за мир додели Доналду Трампу, и то поводом напора који улаже у решавање проблема са нуклеарним арсеналом Северне Кореје.
У писму које су упутили Комитету, конгресмени су нагласили да од момента ступања на дужност председника Трамп неуморно делује, како би извршио максимални притисак на Северну Кореју да обустави свој незаконити програм производње оружја за масовно уништавање и да региону донесе мир. Додуше, напад на Сирију, као и нуклеарне игре са Ираном, не помињу.
„Северна Кореја деценијама игнорише захтеве међународне заједнице, а политика председника Трампа ’мир помоћу силе‘ већ функционише и доноси мир Корејском полуострву. Сматрамо да нико није достојнији признања Нобеловог комитета у 2019. од председника Трампа“, стоји у образложењу.
Коментаришући номинацију, колумнисткиња листа „Недељник“ Љиљана Смајловић подсећа да Трамп жели да поништи или на неки начин надјача све што је радио његов претходник, да је то била једна од важних тачака његове кампање. Додаје да је то разлог што чланови његове странке у Конгресу, који га предлажу за награду, на неки начин праве иронични коментар на рачун „Нобела“ Барака Обаме, за који су били сложни да га ничим не заслужује.
„Заправо и не видим за сада неку велику разлику између Трампа и Обаме. Трамп говори као силеџија, али се понаша мање као силеџија, него што је то чинио Обама. Што се мене тиче, још је већи скандал што је Обама добио Нобела, него то што је неко предложио Трампа“, каже Љиљана Смајловић.
Она сматра да Доналд Трамп нема никакве шансе да сада добије Нобелову награду за мир, али напомиње да у случају да стварно дође до денуклеаризације Северне Кореје, уједињења Северне и Јужне Кореје или ако би чак само дошло до детанта, он би је, како каже, заслужио исто колико и Менахем Бегин и разни други силници који су раније добијали Нобелову награду.
„Мислим да је то награда коју је сада јако тешко укаљати, праг је висок да би се та награда укаљала, јер је тај Комитет даје већ по толико различитих критеријума, да више не знам шта је уопште критеријум за ту награду, око ког би се неко сложио или око ког би се сложило петоро људи различитих политичких уверења“, каже она.
Подсетимо, јужнокорејски председник Мун Џае Ин изјавио је пре неколико дана да америчком председнику Доналду Трампу треба доделити Нобелову награду за мир, због његових напора да оконча застоје у односима са Северном Корејом, у вези са нуклеарним програмом те земље.
Смајловићева примећује да би се на неки сулуди начин могло рећи да је силеџијски или, како би рекао бивши шеф Еф-Би-Аја, мафијашки начин изражавања Доналда Трампа, можда натерао Корејце да помисле да је боље да нађу неко решење, него да ризикују са непредвидивим америчким председником.
„Чак и Трампови противници сада се слажу са чињеницом да је могуће да је севернокорејског лидера, некако ипак, Трамп приволео на неки детант са Јужном Корејом. Да га је можда приволео тиме што су севернокорејски и и јужнокорејски председник један другом рекли ’чекај, овај човек је попуно непредвидив, он је опасан по живот, можда је боље да се ми договоримо, две Кореје, ми смо браћа, него да нас Американци доведу у ситуацију да Ким Џонг Ун испали у неком одбрамбеном или каквом год маневру неко нуклеарно оружје на Сеул“, оцењује саговорница Спутњика.
Дамир Никшић, ангажовани уметник из БиХ, познат широм региона по свом грађанском активизму, каже да је потез са номинацијом Трампа за Нобелову награду за мир покушај да се тривијализују све институције. Он се слаже са Смајловићевом да је Нобелова награда саму себе довела у питање у случају Обаме.
„Цинично се понашају према свему томе, а с друге стране, Трамп има комплекс од Обаме, од свега што је Обама направио. Сада жели потпуно да размонтира Ирански договор, па и Париски договор о климатским промјенама, тако да мислим да је и ово са номинацијом дио тога. Ударају на све институције“, каже Никшић.
Коментаришући чињеницу да републиканци номинују Трампа за награду за мир само неколико недеља након што је САД бомбардовала Сирију, Никшић каже да је екипи око америчког председника таква врста тајминга потпуно небитна.
„Читава та администрација има своје агенде на милион фронтова, то је свеопшти хркљуш, довијају се ко ће се прије сјетити да нешто уради, тајмлајн није битан. Трамп један дан изјави једно, други дан сâм себе побије, пређе на супротну страну, користи супротну логику. Они су у неком моменту на неким вечерама цинично зацртали све те циљеве, шта све да редикулизирају и тривијализирају, и то решавају кад дође на ред, није им битно има ли било каквог смисла, то је свеопшти напад неолибералних конзервативаца на све институције свијета“, оцењује Никшић.
Он се слаже са Смајловићевом и у оцени да су две Кореје процениле да је боље да се договоре, него да им судбину кроје Сједињене Америчке Државе.
„Ради се о начину да се, не само Трамп, него и Америка као фактор заобиђе, да се што више ради без ње. И Меркелова, кад је схватила о каквом се човјеку ради, рекла је, људи, ми смо препуштени себи, дајте да видимо шта можемо да урадимо. Чини ми се да је то случај и са Француском. Не може да се чека да у Америци дође на ред неко ко је иоле интелигентан да преузме лидерство“, каже Никшић.
Он додаје да је после историјског стиска руке на граници Северне и Јужне Кореје потпуно јасно да свет неће чекати да се појави неко ко ће се кретати у демократском правцу, јер може се десити да Трамп добије још један мандат.
„Сви су схватили да је најбољи начин да се управо Трамп исмева и читава та Америка, њена империјална политика коју воде републиканци, поред овог либералног дијела Клинтонових демократа који је иначе воде. Сви су сконтали, ако ћемо се игдје помаћи, хајде да се помакнемо сами, јер ако ови дођу да арбитрирају, неће нас бити“, каже Никшић на крају разговора за Спутњик.
Љиљана Смајловић додаје да не сматра да је ишта више смешно предлагати Трампа за награду за мир, него што је било смешно предлагати Обаму.
„Ратоборност Доналда Трампа на ироничан начин до сада је више учинила за мир у свету, него сва тобожња либерално-напредна, демократска и свака друга посвећеност Барака Обаме лепоти, слободи и миру у свету“, закључује Љиљана Смајловић у разговору за Спутњик.
Подсетимо, Нобелова награда за мир Бараку Обами уручена је свега неколико месеци након ступања на дужност, у децембру 2009. године.
Осим Трамповог претходника, још три америчка председника добила су награду која се додељује за посебне заслуге на пољима спајања народа, разоружања, смањења светских или регионалних војних потенцијала, политичког и другог образовања, као и одржавања мировних конференција — Теодор Рузвелт, Вудров Вилсон и Џими Цартер.