„У полицији ће се још у жалбеном року проучити судска пракса и донети коначна одлука, али је врло извесно да се неће подносити жалба“, рекао је за Јутарњи.хр високи званичник МУП-а, који није именован.
Наведени званичник, који је добро упућен у политику тог министарства, објаснио је да је питање „има ли уопште смисла жалити се на одлуку Прекршајног суда у Слуњу“, будући да, како је истакао, Томпсон ниједном до сада није био осуђен за узвикивање усташког поклича „За дом спремни“ у оквиру извођења песме „Бојна Чавоглаве“.
Пленковић: Видећемо како боље регулисати постојеће законске оквире
Хрватски премијер Андреј Пленковић одбио је данас да коментарише пресуду. Пленковић је рекао да су препоруке Већа за суочавање с недемократским режимима „и те како важне и релевантне“.
Веће за суочавање с последицама владавине недемократских режима препоручило је у марту санкционисање коришћења симбола тоталитарних режима, али је предвидело изузетак да је поклич „За дом спремни“ дозвољен, када је реч о комеморацијама и то уз претходно добијену дозволу.
Будући да је пресуда Томпсону у супротности са ставовима Већа које је на препорукама радило дуже од годину дана, новинари су Пленковића питали да ли ће након пресуде одбацити те препоруке.
Mеђутим, Пленковић је рекао да су препоруке Већа за суочавање с недемократским режимима и те како важне и релевантне, те да ће се, како је утврдио, уједначити судска пракса у вези са спорним поздравом.
„Министарства су добила одређени рок да се о њима изјасне. Када се изјасне, видећемо како боље регулисати постојеће законске оквире“, рекао је Пленковић, након Свечане седнице Скупштине Хрватске ватрогасне заједнице у Оточцу.
Танјуг