„Што се тиче борбе против тероризма, на примеру сиријске кризе, која је у великој мери била подстакнута акцијама бораца и терориста који су, нажалост, имали спољне спонзоре, Иран у потрази за политичким решењем и са делотворном противтерористичком делатношћу у Сирији може да има и има ефикасну и важну улогу у борби против тероризма“, рекла је Захарова у интервјуу за иранску агенцију ИРНА.
Она сматра да је улога Ирана као „активног играча у противтерористичком правцу“ важна не само за борбу против тероризма у Сирији већ и за читав регион Блиског истока.
Портпаролка Министарства такође је истакла да могући прекид нуклеарног споразума са Ираном и бескрајне оптужбе неких западних земаља на рачун Техерана не помажу заједничким напорима земаља у борби против тероризма.
„Што се тиче тренутног односа западног света, пре свега САД, према Ирану, то неће донети ни мир ни спокојство у регион, нити ће донети већу безбедност Европи“, додала је Захарова.
Она је рекла да могући једнострани прекид Заједничког свеобухватног акционог плана, о којем говоре Сједињене Америчке Државе, представља претњу међународним правним оквирима и да такав корак неће допринети безбедности света.
Захарова сматра да закључени уговор о иранском нуклеарном програму није просто споразум између земаља, већ споразум који је прошао одобрење Савета безбедности УН и постао обавезујући документ.
Иран и „шесторка“ међународних посредника (Русија, САД, Велика Британија, Кина, Француска и Немачка) закључили су 14. јула 2015. споразум о решавању дугогодишњег проблема иранског нуклеарног програма — Заједнички свеобухватни акциони план, чија имплементација скида са Ирана економске и финансијске санкције које су раније увели СБ УН, САД и Европска унија. План је ступио на снагу 16. јануара 2016. године.
Са своје стране, Трамп је више пута споразум са Ираном назвао „штетним“, тврдећи да он није спречио могућност Ирана да ствара нуклеарно оружје, већ га је само одложио. Амерички председник је 12. јануара 2018. године изјавио да ће САД изаћи из споразума ако у њега не буду унете измене израђене током преговора са европским земљама.
Крајем априла, портпарол америчке администрације изјавио је да су Сједињене Америчке Државе, као и Француска, Немачка и Велика Британија, оствариле напредак у преговорима о уношењу корекција у споразум о иранском нуклеарном програму, али да засад није пронађено коначно решење.