Еутаназиран угледни научник, лекари запањени његовим последњим речима (фото)

Аустралијски научник Дејвид Гудал окончао је себи живот уз медицинску помоћ у Швајцарској у 104. години. Он је преминуо у 12 часова и 30 минута, пренео је АП.
Sputnik
Приручник за еутаназију — наручите онлајн

Гудал је раније данас весело у Базелу пред новинарима отпевао неколико тактова „Оде радости“ из Бетовенове Девет симфоније.

Гудал, који је рођен 4. априла 1914. године, на изузетно посећеној конференцији за новинаре изјавио је да би асистирано самоубиство требало да буде доступније, преноси АП.

„Не желим више да живим и срећан сам што имам прилику да окончам живот“, рекао је Гудал, наводећи да ће вероватно умрети уз помоћ смртоносне инјекције, али да ће методу ипак препустити лекарима.

Његове последње тренутке описао је доктор Филип Ничке. Пре убризгавања смртоносне инјекције лекар је Гудалу поставио четири питања. Питао га је како се зове, датум рођења, зашто је дошао у клинику и чему се нада након смрти. Последњи одговор запањио је све.

„Само се надам да ће ми срце стати.“

Након убризгавања инјекције сви су чекали да научник утоне у вечни сан, али очигледно је и та процедура била превише за ексцентричног знанственика.

Инструменти који се користе за еутаназију

„Колико ово траје!?“

То су биле уједно и последње Гудалове речи. Неколико тренутака касније Аустралијанац је умро.

„Никад нешто слично нисам чуо, али господин је очито био нестрпљив.“

Ипак, лекар каже да је последња жеља господина Гудала испуњена. Прижељкивао је мирну смрт и то је на крају и добио…

У Швајцарској је асистирано самоубиство легално и доступно, а борци за право на смрт подржавају Гудалов поступак.

Ускраћивање сопственог живота требало би да буде доступно само онима који су неизлечиво болесни.

У Мађарској се појавила веома заразна вирусна болест

Гудал није био болестан, али је наглашавао како је био све слабији и све више у немогућности да живи како је некад живео.

Пензионисан је тек у 102. години, као најстарији научник у радном односу.

Соба у којој је Гудал себи одузео живот

Овај уважени ботаничар и еколог је Си-Ен-Ену рекао да његов живот више није вредан живљења, изразивши наду да ће његова прича довести до легализације асистираног умирања у другим земљама.

Отац четворо деце и деда 12 унучади, али и дугогодишњи члан групе која се залаже за еутаназију „Егзит интернешенел“, објашњава да је престао да ужива у животу пре пет или 10 година, делимично због све слабије покретљивости и губитка вида.

„Волео бих да могу да поново трчим по пољима и видим свет око себе“, рекао је Гудал.

Танјуг

Коментар