„Путници преко апликације траже летећи такси и одлазе на писту на крову зграде, одакле полећу.“
Океј, ово је много кул, али нисмо баш толико далеко догурали. Мада компанија „Убер“ најављује ове такси ваздухоплове широм Америке за само 2 године. „Убер“ је апликација која је увела револуцију у такси професију, јер је избацила посреднике између возача и путника, омогућивши ефикаснији и јефтинији превоз. А такву апликацију сада имамо и у Србији.
„Уз ’Car:Go‘ је овако: у нашу апликацију упиши дестинацију, потврди локацију и одвези се у акцију.“
Тако је! Нисмо увезли амерички „Убер“, већ имамо аутентични српски производ.
„Као и широм света, и у Београду постоји апликација преко које се може наручити превоз јефтиније од таксија. Попут планетарно присутног ’Убера‘, домаћи ’Car:Go‘ путника повезује са возачем. Плаћање је безготовинско, а апликација све популарнија.“
Толико је популарна да су таксисти масовно изашли на улице да „прославе“ покретање „Car:Go“ апликације!
„Протестну колону обезбеђивао је велики број полицајаца у деловима града куда је колона пролазила.“
Ау, таксисти су љути. Мада уместо што су обезбеђивали таксисте, можда би било логичније да је полиција чувала возаче „Car:Go-a“, с обзиром да је недавно један возач „Car:Go-a“ претучен од стране таксиста.
Океј, ово није та туча, нема снимка те туче, само сам хтео да вам покажем како изгледа туча. Него, зашто се таксисти буне против ове српске апликације?
„Изашли смо на улицу због нелојалне конкуренције ’Car:Go-a‘ и тако даље.“
Другим речима, смета им што је „Car:Go“ јефтинији. Београдски такси је најскупљи у Србији — стартна тарифа је 170 динара, док је, рецимо, у Новом Саду 85 динара, у Нишу 80 динара, а у Крагујевцу нема стартне цене. „Car:Go“ је у Београду јефтинији од таксија од 25 одсто дању до 40 одсто ноћу, јер је иста цена и дању и ноћу.
„Пазите, ви озбиљно урушавате систем државе и озбиљно урушавате наше породице.“
Па да! „Car:Go“ угрожава таксисте и њихове породице! Иако таксисти могу да раде и за „Car:Go“, као и сви други… али шта је икада тамо нека апликација донела српском народу? Шта уопште ИТ сектор доноси Србији?
„Шест стотина седамдесет осам милиона евра, бројка која је ИТ индустрију у Србији ставила у сами врх највећих извозника у тој земљи. Оборили су све рекорде, премашивши чак и извоз малине, ’Фијата‘ и Железаре ’Смедерево‘.“
Аха, значи економија има огромну корист од тих ствари и то, заправо, помаже свим породицама, па и породицама таксиста. Не помаже само дивљим таксистима и свима онима који су навикли да муљају, јер се „Car:Go“ плаћа електронски. Али заиста нема разлога за бригу, јер су поштени таксисти опстали у свим земљама где постоји оваква апликација. Оно чега би таксисти требало да се боје је ово:
„Када се припрема та нова будућност када ће аутомобили моћи да се крећу без возача? Кажу да то није далека будућност.“
Али то је технолошки развој, шта да се ради. Некад је морао да стоји један човек у лифту да га покрене горе или доле, данас притиснете дугме. С једне стране, имамо огромне користи, с друге, није свима лако да се прилагоде. Можемо неко време да кочимо прогрес, али људи на крају прихвате оно што им је лепше, лакше и јефтиније. Зато је паметније да подржимо нове технологије, поготово када су оне наше, српске. Како ћемо догурати до летећих таксија и возила која сама себе возе, ако се забрани иновација и угуши српска апликација „Car:Go“?