Лист подсећа да Шпанија није признала једнострано проглашену независност Косова 2008. године и наводи да, пошто напори Владе Шпаније нису били успешни, Рахој неће присуствовати предстојећем Самиту.
Са горућим каталонским питањем у Шпанији, Рахој је од почетка јасно изразио став да он и његови партнери неће седети за истим столом са косовским председником Хашимом Тачијем, али његово инсистирање није уродило плодом, наводи шпански лист.
Председник Владе Шпаније није успео, како се наводи, да натера своје партнере из ЕУ да се придруже протесту на наредном Самиту који ће бити одржан у престоници Бугарске на иницијативу те државе, 17. маја.
Косово, које је део „западнобалканске шесторке“ са Србијом, Црном Гором, Македонијом, Босном и Херцеговином и Албанијом, учествоваће на Самиту.
Како лист наводи, Рахој ће отићи у Бугарску, али ће се тамо састати са локалним властима и присуствовати вечери са европским лидерима дан уочи Самита, а после тога ће се вратити у Шпанију и док се званична потврда из Мадрида очекује, у Бриселу је већ пренета порука да Рахој неће учествовати.
Извори из Европске уније су за лист кратко поручили да се Рахој не очекује на Самиту.
Извори из Владе Шпаније су, како се наводи, потврдили да Рахој не иде, иако је учешће Мадрида на Самиту и даље отворено питање. Како се додаје, не очекује се ни да Рахој у последњем тренутку промени свој став.
Лист наводи да ни јавне декларације ни дипломатски захтеви нису били довољни да се „Косово осећа мање као држава“.
„Косово је део шесторке и многе чланице ЕУ сматрају да је веома важно да цео регион буде присутан“, наводе неименовани извори.
Западни Балкан, који је за многе Шпанце удаљен и стран, кључан је за Европску унију, наглашава се у тексту.
„Не само због свог статуса као пролаза и комуникационе везе између ЕУ и Истока, већ и због растућег руског утицаја, дестабилизујућег ризика у увек вулканском региону.“
Шпанија није једина чланица ЕУ која није признала Косово. Грчка, Кипар, Румунија и Словачка, све из другачијих разлога, то одбијају, али ће све оне учествовати на самиту, те ће Рахој једини бити онај који одсуствује.
Шпанија, која се тренутно фокусира на питање Каталоније, земља је која је одржала „најчвршћи став“ када је тај самит у питању, објашњавају извори. Како се наводи, Грчка и Румунија су много „флексибилније“, док је Кипар, који и сам има територијалне проблеме, „на пола пута“.
Чак ни посета председника Европског савета Доналда Туска Мадриду није натерала Рахоја да промени свој став.
Једина „утешна награда“ за Владу Шпаније је, пише лист, то што ће бити избегнута „заједничка декларација између ЕУ и западнобалканске шесторке“, којом би „црно на бело“ и Косово било означено као потписник документа.
Уместо тога, договорена је европска декларација, са којом су се балканске земље усагласиле, али коју неће потписати.
„Многи европски партнери нису задовољни са тим решењем, али су га прихватили јер разумеју шпанску ситуацију“, наводи се у тексту.
„Шпанија је у овом покрету оставила пуно политичког капитала, који у стварности не прелази симболику, а да није постигнуто оно што је намеравано — да Косово не добије третман државе у току Самита“, пише лист и наводи да се поставља питање „да ли је вредело, с обзиром на резултате“.
Танјуг