„Имали смо интензиван дијалог готово сат и по. Пре свега, интересовала их је тема безбедности током фудбалског првенства. Ова тема је такође и за нас била веома важна, јер полазимо од чињенице да Британци добијају такозвану ’мобилну амбасаду‘ и да ће 14 људи отићи у нашу земљу како би обезбедило све што је потребно и што је има везе са навијачима и њиховим фудбалерима“, нагласио је амбасадор.
Он је додао да британски посланици у вези са „случајем Скрипаљ“ слепо верују информацијама које пружа обавештајна служба.
„Стиче се утисак да они слепо верују информацијама које шири обавештајна служба и изјавама које су чули од директора контраобавештајне службе, господина Паркера. И, нажалост, они раде са овим информацијама. Они су неповерљиви према нашим аргументима, али постоје неке ствари које се односе на међународно право и то је јака тачка нашег аргумента. Али они (парламентарци) оперишу са својим представама и оним што им се даје на званичном нивоу“, рекао је амбасадор новинарима.
„Желео сам да пренесем руски став о проблему Скрипаљевих. И овде треба напоменути да британски парламентарци углавном добијају информације из новина, гласинама, раде са шаблонима и овде је дискусија била прилично напета. Оно што је веома важно је да су ме чули и да схватају наше аргументе о чињеници да Британци нарушавају међународно право, не пружају прилику да се састанемо са Скрипаљевима, схватају и да у другим случајевима немамо никакве информације“, рекао је Јаковенко.
Британски шпијун Сергеј Скрипаљ и његова ћерка Јулија отровани су 4. марта у британском Солсберију. Британска страна тврди да је у тровање Скрипаљевих супстанцом А234 умешана Русија, што Русија категорично негира. Након Велике Британије, бројне земље Европске уније, као и САД, Канада, Норвешка, Украјина и друге, донеле су одлуку да протерају руске дипломате због инцидента у Солсберију.