У конфликту у чијем центру се налази питање обезбеђења Западне Европе руским гасом намеће се решење. Током преговора министра економије Немачке Петера Алтмајера са министром енергетике Русије Александром Новаком у Москви стране су се „у принципу“ договориле да дају гаранције Кијеву да ће транзит гаса из Русије у Европу кроз Украјину бити настављен, тврди аутор листа Николаус Дол.
„Већи део руског природног гаса, међутим, потећи ће у Западну Европу по оба крака цевовода ’Северни ток‘“, наводи дописник „Велта“.
Након састанка са руским министром, Алтмајер је изразио уверење да ће нови гасовод „Северни ток 2“ ипак бити изграђен, а да неће бити заборављени ни интереси Украјине.
Са своје стране, министар енергетике Русије Александар Новак је потврдио да ће по овом питању „решење бити пронађено“. Тиме је Влада Русије пристала да део гаса и даље иде на Запад преко Украјине, сматра аутор листа.
„Конфликт у вези са ресурсима ће на тај начин бити решен“, констатује дописник немачког листа.
Више од 30 одсто гаса ЕУ долази из Русије.
„Испоруке из Москве имају одлучујући значај за грејање и предузећа хемијске индустрије у Западној Европи“, наводи аутор чланка.
„Строго говорећи, Влада Немачке се залаже за реализацију пројекта ’Северни ток 2‘ јер транспорт гаса тим путем је јефтинији, него преко Украјине. Без обзира на то, Берлин инсистира на наставку транзита гаса застарелим украјинским цевоводом и тиме чак ризикује да изазове још једно незадовољство Москве. Из тога произилази да је одлука политички мотивисана“, закључује новинар „Велта“ Николаус Дол.