„Најважнији резултат одржаних трговинско-економских консултација је да су стране постигле консензус да се не води трговински рат, као и да престане увођење међусобних царина“, рекао је Лиу Хе новинарима, преноси агенција Синхуа.
Кинески вицепремијер назвао је своју посету „позитивном, конструктивном и продуктивном“.
Он је истакао је да ће решење старих трговинско-економских спорова између Пекинга и Вашингтона трајати дуго. „Убудуће би током развоја билатералних односа у њима могле да настану нове потешкоће и нове противречности, али морамо да останемо мирни, подржавамо дијалог и да их конструктивно решавамо“, додао је званичник.
У Вашингтону су 17. и 18. маја одржане консултације између трговинских делегација Сједињених Америчких Држава и Кине. На консултацијама су се стране договориле да предузму делотворне мере за смањење трговинског дефицита трговинског биланса САД у трговини са Кином и значајно повећавају извоз америчке робе и услуга у Кину.
Стране су такође разматрале питања „ширења трговине индустријским производима и услугама“, а „постигнут је консензус о потреби стварања повољних услова за проширење трговине у овим областима". Осим тога, Вашингтон и Пекинг „су се сложили да подстичу билатералне инвестиције и настоје да стварају праведне и једнаке конкурентске услове“.
У четвртак је америчка престоница била домаћин састанка између америчког председника Доналда Трампа и потпредседника Државног савета Кине Лиу Хеа, током којег је амерички лидер изразио наду да ће експерти двеју земаља заједно радити на конструктивном решавању постојећих билатералних противречности у области трговине. Прва рунда преговора одржана је у Пекингу почетком маја.
Раније је Трамп запретио да ће увести увозну царину на робу из Кине, на шта је Пекинг изјавио да ће применити реципрочне мере.