Страни новинари стигли у Северну Кореју, уништавање може да почне

Мала група страних новинара стигла је данас у Северну Кореју како би пратили уништавање полигона за нуклеарне пробе ове земље, које би требало да буде обављено касније ове недеље, преноси АП.
Sputnik
Либијски модел или америчка заштита: Коме Ким да верује?

Наводи се да у овој групи новинара нема осам представника медија из Јужне Кореје, чије учешће је првобитно планирано, али су ипак изостављени зато што је Пјонгјанг пресекао контакт на високом нивоу у Сеулу из протеста због вежбе јужнокрејске и америчке војске.

У групи новинара која је стигла чартер летом из Пекинга налазе се медији из Велике Британије, Русије, Кине и САД. Они ће боравити у хотелу у лучком граду Вонсан на истоку земље, пре путовања возом на уништавање полигона лоцираног на североистоку. Та церемонија ће бити одржана једног од наредних дана, у зависности од временских прилика.

АП наводи да је Пјонгјанг дозволио ограничени приступ полигону како би јавно показао да испуњава обећање да ће обуставити подземне пробе и лансирања интерконтиненталних балистичких ракета.

Подсећа се да је Северна Кореја једностано објавила овај мораторијум уочи самита њеног лидера Ким Џонг Уна и председника САД Доналда Трампа, планираног за 12. јун у Сингапуру.

Амерички председник Доналд Трамп спреман је да одустане од јединственог самита са севернокорејским лидером Ким Џонг уном заказаном за наредни месец, након што је Северна кореја довела у питање најављени састанак, изјавио је синоћ амерички потпредседник Мајк Пенс.

Он је за амерички „Фокс њуз“ рекао да Северна Кореја не би требало да покушава да тражи концесије од САД за обећања која не намерава да одржи.

„Била би велика грешка када би Ким Џонг ун мислио да може да надигра Доналда Трампа“, оценио је Пенс.

САД траже Киму да преда нуклеарне главе у наредних 6 месеци?

Агенција Ројтерс пренела је да ће се Трамп данас састати са јужнокорејским председником Мун Џае ином како би размотрили заједно да ли је Пјонгјанг озбиљан око споразума о денуклеаризацији.

Како се наводи, Мун је позван у Белу кућу како би помогао да се утврди да ли Ким заузима тврђи став против денуклеаризације.

Уколико се самит откаже или пропадне, то ће бити велики ударац за оно што Трампове присталице називају „највећим дипломатским постигнућем његовог председниковања“.

Танјуг

Коментар