Изнервиран последњим медијским извештајима о њему и његовим компанијама, Маск је у среду објавио велики број твитова, међу којима је и најава покретања новог сајта. Јавност ће моћи да оцени „суштинску истинитост сваког чланка“ као и да прати „оцену веродостојности током времена“ сваког новинара, уредника или публикације, навео је Маск.
Правда је реч која значи „истина“ у већини словенских језика, али и име званичних новина Комунистичке партије Русије (касније Совјетског Савеза) током већег дела прошлог века, наводи РТ.
У наставку твита, Маск је објаснио разлоге креирања будућег сајта. Чак и ако јавност није брига, навео је, „новинаре, уреднике и публикације јесте — то је начин како ће себе дефинисати“.
На упозорења да би ботови и тролови могли да изиграју систем и да јавност није брига за истину, власник „Тесле“ и „Спејс икса“ је одговорио да има веру у људе.
Он је имао и тежак разговор са репортером „Верџа“, који га је оптужио да се понаша као амерички председник Доналд Трамп.
„Кад год неко критикује медије, они вичу: Исти си као Трамп“, реплицирао је Маск. „Зашто мислите да је он изабран за председника? Зато што вам више нико не верује“.
Технолошки могул није први који је предложио платформу за проверу чињеница и оцену кредибилитета новинара. Индустрија провере чињеница од куће порасла је након председничких избора у САД 2016. Фејсбук је недавно најавио да ће рангирати медијске сајтове на основу „поверења заједнице“, заједно са контроверзним тинк-тенком, да би „заштитили изборе“ од дезинформација.
Прошлогодишњи покушај присталица Хилари Клинтон да створе платформу за проверу чињеница дочекан је подсмехом. Тај пројекат, назван „Верит“, садржи само лого на почетној страници још од фебруара.