Према његовим речима, оружаним снагама је од 2016. године испоручено више од 600 нових и модернизованих јединица и комплекса наоружања и војне технике.
Шојгу је навео да су од 2016. године у руској авијацији формиране управе две авијационе дивизије, ракетне бригаде и војно-саобраћајног авијационог пука.
„Радарима који се налазе на територији Руске Федерације образовали су конзистентно радио-локационо поље система за упозоравање на ракетне нападе у свим ваздушно-космичким правцима“, рекао је Шојгу.
Говорећи о реализацији плана делатности Ваздушно-космичких снага Русије до 2020. године, министар је нагласио да је неопходно повећавати могућности руске авијације.
„Анализа савремених оружаних сукоба показује да државе које немају поуздану ваздушно-космичку одбрану ризикују да престану да постоје. Жалосно је искуство које видимо: то су Југославија и Либија као упечатљиви примери. И на граници тога је, природно, била и Сирија“, навео је Шојгу.
Он је истакао да се више од десет типова авиона и хеликоптера у саставу руске авијације модернизује након борбене примене у Сирији.
„На основу добијених података, модернизује се 11 типова авиона и хеликоптера“, рекао је Шојгу.
Према његовим речима, у овом тренутку се настављају прикупљање и анализа података о резултатима борбене примене више од 60 серијских и напредних примерака војне технике Војно-космичких снага Русије током сиријске операције.
„Озбиљан испит за Ваздушно-космичке снаге јесте специјална операција у Сиријској Арапској Републици, у којој је на ротационој основи учествовала већина пилотског и инжењерско-техничког састава“, рекао је Шојгу.
Руски министар је навео да се вештине и знања стечени током сиријске операције систематизују и користе за припрему војске и органа војне управе, као и за израду образовно-методичких приручника.