Шта наговештавају нове каменице ка главама косовских Срба

Обавеза Кфора је да заштити Србе и српске манастире на Косову и Метохији. Али, постоји сумња да им је задатак да, заједно са НАТО-ом, обезбеде независност Косова. Нарочито после јучерашњег масовног напада у Петричу.
Sputnik
Албанци каменовали Србе, троје повређено, један приведен, па пуштен

Каменице бачене албанском руком опет су полетеле ка српским главама на Косову и Метохији. Јучерашњи организовани напад групе албанских мештана на Србе који су кренули у цркву, први је овако отворени напад, још од погрома над Србима 2004. године.

Сви досадашњи, у блиској прошлости, нису били овако масовно организовани, већ појединачни и спорадични. У таквим ситуацијама неактивност мисије Кфора може и да се „прогледа кроз прсте“, али што се тиче новог инцидента у селу надомак Клине — улога Кфора, по војно-техничком споразуму из Куманова и Резолуцији 1244, била је да — реагује. Јер управо по овим актима, Кфор не само да је присутан у јужној српској покрајини, него им је и дужност да обезбеде сигурност за Србе и српске манастире. Ако то не ради, питање је каква је улога ове војне мисије на Космету данас?

Војни публициста Данко Боројевић каже за Спутњик да не треба да заборавимо да су у питању снаге једног војног савеза — НАТО-а. 

Коначан предлог за име Македоније

„У суштини, они немају улогу коју би требало да имају, као што је то случај када УН пошаље своје мировне трупе. У овом случају, њихова улога је само да спроводе политику независног Косова, без обзира што су део Кфора“, уверен је наш саговорник.

Као пример да је мисија Кфора, под патронатом НАТО-а, део „машинерије која ради за независно Косово“, Боројевић наводи погром који су Срби доживели на Косову, управо када је тамо био Кфор.

„Доказ је 2004. година, када је етнички завршено чишћење Косова од Срба, и срушени објекти које је требало уништити по мишљењу Албанца. Тек када је то урађено, Кфор се укључио“, додаје он.

Наш саговорник каже да трупе Кфора под руководством НАТО-а имају задатак да спроведу оно што су одавно зацртали у Америци — независно Косово које мора по сваку цену постати део УН.

„Грађани ће се изјашњавати о решењу за Косово и Метохију“

У прилог томе иде и чувена реченица команданта Кфора италијанског генерала Салватореа Куочија, који је поручио да је „Кфор НАТО и док је Кфор овде, свака агресија (према Косову) ће бити агресија према Кфору и НАТО-у. Блискост ове мисије са косовским властима видела се и кроз одлуку владе Косова да се погинулим војницима Кфора на Космету подигне споменик.

Наши саговорници са КиМ који из безбедносних разлога (живе у јужној покрајини) не желе да говоре под именом указују да јучерашњи напада на Србе није могао да се деси без знања Кфора.

Оно од чега многи страхују, јесте да ће оваквих напада бити све више и да је то нови/стари вид притиска удруженог албанско-западног пакта да буквално натерају Србију да се завршни споразум оконча онако како одговара Приштини.

Срби са Космета су све више у страху да код припадника Кфора неће наћи заштиту ако им затреба, посебно они Срби који живе у енклавама јужно од Ибра.

 

Коментар