У извештају пише и о финансијској подршци коју је Влада Косова дала институцији за исламско образовање, Исламској заједници Косова (ИЗК), медресама у Приштини, Призрену и Гњилану, као и то да су се на ту одлуку жалиле друге верске групе које нису добиле финансијску подршку.
„Поједини припадници других група и други нерелигиозни припадници су навели да су били узнемирени због тога што влада није финансирала верско образовање за друге верске групе“, наводи се у извештају.
Као део стратегије владе, за ИЗК се наводи да је одржала састанке у медреси и на Факултету за исламске студије, са циљем информисања младих о томе да не потпадну под утицај екстремизма.
Како се наводи, у документу се помиње и извештавање медија о притиску који су турске власти извршиле на косовске институције у циљу затварање школа које су повезане са муслиманским клериком Фетулахом Гуленом.
Такође се помиње да је било случајева насиља на верској основи, мешања у верска ходочашћа, језика мржње и вандализма, као и да су две верске заједнице — ИЗК и СПЦ критиковале медије за подстицање климе нетолеранције.
У документу се наводи да општина Приштина и даље забрањује СПЦ да спроводи поправке на Цркви Христа Спаса која се налази у кампусу универзитета у Приштини.
Танјуг