Декларација обухвата трговинско-економску, финансијско-инвестициону, културно-хуманитарну и научно-техничку сарадњу, енергетику, политику, сарадњу у сфери безбедности и друге области.
У декларацији је наведено да Русија и Уједињени Арапски Емирати намеравају да учвршћују и развијају политичку сарадњу, у оквиру стратешког дијалога Русије и Савета за сарадњу арапских држава Персијског залива и Руско-арапског форума за сарадњу, наведено је у декларацији.
Потписници декларације намеравају да појачају сусрете шефова држава и влада, посланика и министара, као и редовне консултације министарстава иностраних послова.
Образовати међународну коалицију против тероризма
Јачање политичке сарадње подразумева и одржавање регионалних контаката, сарадњу у оквиру Уједињених нација, као и јачање улоге УН и Савета безбедности УН у одржавању међународног мира и безбедности и у спречавању и решавању међународних криза и сукоба.
„Стране ће координирано радити и на размени искустава и информација у сфери борбе против тероризма и екстремизма, укључујући питања обуке кадрова“, наведено је у декларацији.
Русија и Уједињени Арапски Емирати позивају да се образује широка међународна коалиција за борбу против тероризма, која би била заснована на поштовању суверенитета држава које су непосредне жртве терористичких напада, наведено је у декларацији.
Русија и УАЕ ће усклађивати рад усмерен на то да се Блиски исток претвори у зону очишћену од оружја за масовно уништење.
Русија и Уједињени Арапски Емирати ће сарађивати у заштити безбедности сајбер-простора и спречавати његово коришћење за ширење екстремизма, пише у документу.
Сарадња у сфери енергетике
У декларацији се истиче да две земље намеравају да развијају сарадњу у сфери енергетике, пре свега у области производње и прераде нафте и гаса.
Посебна тачка у декларацији односи се на одржавање контаката са циљем одржања стабилности и уравнотежености светског тржишта угљоводоника уз поштовање интереса произвођача и потрошача.
Посебно је наглашена потреба да се допринесе широј употреби природног гаса као економски ефикасног и еколошки чистог облика горива, како би се обезбедио стабилан развој и смањило загађење, у складу с Париским споразумом о клими.
Заједнички рад у стабилизовању тржишта алуминијума
Један од сегмената декларације посвећен је координацији у области регулисања светског тржишта алуминијума.
„Стране потврђују тежњу даљем успостављању сарадње у другим сферама, пре свега у области индустрије“, наведено је у декларацији коју су потписали Русија и Уједињени Арапски Емирати. Планирано је и формирање специјализоване радне групе за сарадњу у сфери индустрије алуминијума.
САД су, уз образложење да штите националну безбедност, у марту увеле увозне царине на челик од 25 одсто и алуминијум од 10 одсто. У четвртак је Вашингтон увео ове царине практично свима, укључујући Европску унију и Канаду.
Санкције су почетком априла уведене и руском „Русалу“. Према ранијим проценама америчких експерата, Русија је један од највећих извозника алуминијума у САД (12,5 укупног америчког увоз).