„Распоређивање трупа или наоружања на нашим острвима и гребенима у Јужном кинеском мору је у оквиру наших суверених права, то је допуштено међународним правом“, рекао је Хе Леј у интервјуу за Централну телевизију Кине.
Раније је Матис оптужио Кину за нарушавање међународних норми у Јужном кинеском мору. Према његовим речима, размештање наоружања на спорним острвима директно је повезано са војним циљевима. Притом, он је упозорио Пекинг о могућим последицама.
Спорна острва
Кина и неколико земаља у региону — Јапан, Вијетнам и Филипини — у спору су око поморских граница у зонама одговорности у Јужном кинеском и Источном кинеском мору.
Притом, САД изјављују да Кина тамо гради вештачка острва, што их чини војним објектима и на рачун вештачког копна шири своје територијалне воде. Кина одбацује ове оптужбе, тврдећи да има суверено право да спроводи било коју активност и размешта било коју инфраструктуру на својој територији.
Крајем маја поново су се заоштрили односи Кине и Сједињених Америчких Држава када су амерички разарач „УСС Хигинс“ и крстарица „УСС Атниетам“ прошли на 12 наутичких миља од Парацелских острва (или Сиша како се називају у Кини). Пекинг је изразио протест и то назвао провокацијом, кршењем закона Кине и међународних норми и озбиљним нарушавањем територијалног суверенитета.