Наиме, лава тог активног вулкана у тренутку ерупције има температуру од близу 510 Целзијуса.
Колико је хладна сведочи и прича локалног водича из племена Масаи који је током једне експедиције 2007. несретним случајем упао у један од токова лаве.
Док су пренеражени људи гледали, он је некако успео да се жив ишчупа из смртне опасности тако да се попео уз стену. Иако је на ногама и рукама имао тешке опекотине, водич је својим чудесним преживљавањем постао први човјек који је успео да се „окупа“ у лави и из ње изађе жив.
Осим температуре, необичан је и састав лаве Божје планине — док је лава типично богата силикатним минералима, ова је богата ретким натријумовим и калијумовим карбонатом, нереритом, те грегоритом. Управо због тога она избија на релативно ниским температурама и нема црвен, већ црн сјај на сунцу.
Недалеко од вулкана налази се и тзв. Базен смрти који птице претвара у камен, а с друге стране, његова околина врви од живота.
Пре неколико година, британски фотограф Ник Брент је на језеру Натрон у Танзанији пронашао окамењене птице и вратио их у природан положај. Поставио их је као да стоје на гранама или пливају на води и фотографисао их.
Убрзо је то језеро проглашено за једно од најнегостољубивијих места на свету, где се створења претварају у камен када додирну воду. Разлог су високе количине натријум-карбоната.
Тај минерал стиже до језера из вулкана Ол Доињо Ленгаи, а уливањем у језеро доприноси високим ПХ вредностима воде.
Између 65 и 75 одсто светске популације мањих фламингоса рођено је на језеру Натрон, а базност језера помаже у овом процесу, јер екстремно висок ПХ ниво држи предаторе подаље од беба фламингоса.
Експрес.хр