Кијев планира да разбукти Придњестровље да би смирио Одесу

Кијев разматра могућност насилне операције у Одеси, а као једну од опција види и одмрзавање придњестровског конфликта, изјавио је директор Међународног института за нове државе Алексеј Мартинов.
Sputnik

Непознати људи напали су данас у Одеси лидера локалног покрета „Аутомајдан“ Виталија Устименка, ранивши га ножем. У мају су непознати људи напали бившег лидера огранка „Десног сектора“ у Одеси Сергеја Стерненка, који је био хоспитализован. 

Посланици Врховне раде Украјине обратили су се због тога секретару Савета за националну безбедност и одбрану Украјине Александру Турчинову с молбом да сазове седницу Савета о ситуацији у Одеси, саопштио је посланик партије „Баткившчина“ Игор Луценко.

На маршу националиста у Одеси повређена једна особа

Он је изјавио да Украјина „губи Одесу према истом сценарију као и Донбас“. 

Према речима Мартинова, степен незадовољства становништва Одесе политиком Кијева је прилично висок, али су грађани „заплашени због великог броја националиста“. 

„Не зна се како ће се то завршити, али власти у Кијеву, за сваки случај, већ смишљају насилне варијанте“, рекао је Мартинов и додао да не искључује могућност да ће Кијев заиста почети насилну операцију у том региону. 

„Подсетићу да се у близини Одеске области налази Придњестровље, они имају заједничку границу. Могу да замислим да управо кроз одмрзавање придњестровског конфликта украјинске власти могу то да реализују. У Придњестровљу се налази и ограничена група руских војника, руски мировњаци, и природно је да Русија у таквом случају не би могла да остане по страни“, навео је експерт. 

Према његовој оцени, ризик од поновног распиривања придњестровског сукоба прилично је висок.

„Колико ми је познато, то је један од планова који разматрају власти у Кијеву и њихови ментори у Вашингтону“, додао је Мартинов. 

Придњестровље, у којем су 60 одсто житеља Руси и Украјинци, тражило је излазак из састава Молдавије још након распада Совјетског Савеза, плашећи се да ће се на таласу национализма Молдавија ујединити с Украјином. 

Након неуспешног покушаја молдавских власти да 1992. године насилно реше проблем, Придњестровље је практично постало територија ван контроле Кишињева. У преговорима о Придњестровљу учествују Кишињев и Тираспољ као сукобљене стране, Русија, Украјина и ОЕБС као посредници, и Европска унија и САД као посматрачи.

Нова рунда преговора у формату „пет плус два“ одржана је у Бечу крајем новембра прошле године. 

Коментар