Спутњик на лицу места.
Ево, ово су Срби. Живи. Можете слободно да их додирнете — нашалио се отац Олег најављујући српске госте који су присуствовали Акатисту Светом Сави у необичној цркви у Кјахти, градићу који је пре 290 година основао гроф Сава Владиславић.
Радуј се, Свети Саво, чудотворче српски, певали су сви посетиоци Цркве Свете Тројице, у којој је један део од њеног оснивања био посвећен Светом Сави. Нажалост, данас ту нема трагова Светог Саве, а од цркве су остале само зидине. Она је једна од бројних чије је постојање грубо прекинуто Октобарском револуцијом. Одлуком тадашњих власти забрањено је богослужење у готово свим богомољама, а цркве су постајале складишта или просто — сметлишта. Временом се велика већина њих урушила, остале су зидине, понегде и неки део крова.
За Оца Олега црква је црква чак и кад је у таквом стању, па је у једном делу, који је неким чудом остао заштићен од кише и ветра (истина, са једним — „зидом“ од целофана) организовао симболични олтар и тамо повремено служи.
Акатист је одржан у оквиру прославе годишњице града који није заборавио свог оснивача, па је на 290. годишњицу позвао и српске госте, међу њима и Бранка Вукомановића, потомка Саве Владиславића. Бранко је, колико је познато, први Србин који је ступио на тло града који је све до 1933. носио име Тројицкосавск, добијено од његовог претка Саве Владиславића у част Свете Тројице и Светог Саве. У ери борбе против релгије — „опијума за народ“, град је добио ново име — Кјахта.
Последњих година појавила се идеја да се граду врати старо име, а црква у којој је прослављан српски светитељ — обнови. Борба оца Олега Матвејева ових дана крунисна је успехом. Добио је финансијску подршку државе за обнову храма. Jедан део цркве поново ће бити посвећен Светом Сави.