Претходно је о могућности сусрета Путина и Трампа у Аустрији писао лист „Волстрит џурнал“, прецизирајући да би он могао да се догоди већ на лето.
Позивајући се на своје изворе, лист је навео да ће у центру тог потенцијалног самита вероватно бити Сирија, Украјина и питања везана за контролу нуклеарног наоружања.
„Волстрит џурнал“ пише да су планови за организовање састанка засад у најранијој фази, а могуће време и место нису одређени.
Лист је навео да је лично Путин то поновио и на сусрету са аустријским канцеларом Себастијаном Курцом током посете Бечу.
Путин је такође рекао да до новог сусрета још није дошло услед унутарполитичке кризе која је погодила САД.
Раније је помоћник руског лидера Јуриј Ушаков изјавио да се питање сусрета руског и америчког председника пре новембарског самита Г20 засад не разматра.
Ушаков је рекао да је то питање остало на истом нивоу као што је било и 20. марта, када су Трамп и Путин разговарали телефоном и када је америчка страна споменула такву могућност.
Бела кућа је тада саопштила да би Вашингтон могао да буде место сусрета.
У међувремену је портпарол руског председника Дмитриј Песков изјавио да Кремљ осећа недостатак иницијатива и конкретних корака својих америчких партнера у вези са организацијом састанка лидера Русије и Америке.
Руски експерти истичу значај тог сусрета, али сумњају да ће до њега доћи у скорије време, јер, како наводе, оба председника треба да реше гомилу тешких и сложених питања, а то захтева велике припреме.
„Сусрет председника Русије и САД, без сумње, одиграо би позитивну улогу. Осим конкретних договора који могу бити постигнути током таквог сусрета, важна би била и сама чињеница да је до тог сусрета уопште дошло. То би значило да су руски и амерички председник спремни да учине некакве кораке и изађу један другом у сусрет. Такође, треба се сетити да су Трампове руке дуго биле везане због скандала у САД и наводне умешаности Русије у америчке изборе. Сусрет два председника би, у том смислу, показао и да Трамп има шансу да делује без обзира на опозициони естаблишмент и медије“, сматра руски политиколог Сергеј Козлов.
Према његовим речима, још је рано давати прогнозе о одржавању таквог састанака, као и о Аустрији као земљи-домаћину.
„Упркос сталним изјавама америчког председника да је спреман да се састане са председником Русије и упркос жељи руског председника да се сретне са лидером САД, контекст у коме шеф Беле куће мора да делује није превише позитиван за њега. Због тога жеља Аустрије да буде домаћин састанка два највећа светска лидера не значи да ће се тај састанак обавезно и одржати“, каже Козлов.
Многи руски политиколози сматрају да би избор Аустрије као места сусрета два председника био „логичан“ и да у томе нема ништа необично, с обзиром на то да су се и раније совјетски и амерички лидери састајали у земљама Централне Европе, као што су Аустрија и Швајцарска.
Истовремено, експерти истичу да није важна симболика места, већ садржај тог састанка.
Америци је ради решавања текућих питања, као што су денуклеаризација Северне Кореје и даљи односи са Ираном, веома потребна подршка Русије као јаког геополитичког играча, а постоји и низ горућих билатералних тема.
С друге стране, политиколози оцењују да ситуација за такав састанак тренутно и није најповољнија због чињенице да би у новембру у требало да се одрже избори за Конгрес САД, који ће бити веома важни за Трампа лично и за америчку политику у целини. У таквим околностима, оваква врста сусрета са страним лидером кога у Америци оптужују сва сва зла овог света, а уз то и исход овог састанка није сасвим јасан, може нанети више штете него користи Трампу и његовој партији. Због тога експерти сматрају да до сусрета Путина и Трампа можда и неће доћи пре избора за Конгрес, јер је могуће да Трамп неће желети да ризикује.
Путин и Трамп су се досад два пута срели — у јулу прошле године, када су имали састанак у пуном формату, као и у новембру, када су разговарали на маргинама самита у Данангу.