„Не мислим да се било какав споразум пише. Превише је рано, не налазимо се у тој фази. Ако неко изађе и каже да то мора да се реши у наредних шест месеци до годину дана, они мисле на то да ми треба да признамо Косово“, навео је Дачић.
На спекулације да би Србији кроз споразум могла да буде понуђена „идеја две Немачке“, српски министар спољних послова рекао је да се та идеја помиње, али да је познато да у концепту две Немачке долази до уједињења, а не једноставног признања и разједињења „као што они хоће“.
Србија у сваком случају жели преговоре, а према речима председника Вучића, они би требало да буду заказани до краја месеца, и то на највишем нивоу, рекао је Дачић на ТВ Хепи.
Ипак, упозорава да друга страна увек има моменат када им нешто не одговара.
„Постоји незадовољство чланица ЕУ Федериком Могерини. Све више говоре да нема времена и да мора неко нови да се појави у преговорима, специјални представник“, рекао је Ивица Дачић.
А Србији је, каже, доста специјалних представника.
„Само нам још фали специјални представник. Имали смо их разних, многи су добили Нобелове награде за мир, а нама није боље. Никакав договор није постигут“, поручио је министар подсетивши да су за двадесет година прошли многи, од Ахтисарија, Холбрука, Олбрајтове и других.
На констатацију новинара да изгледа као да се води „специјални рат“ против Србије, у који могу да се уклопе блокаде путева, затровани водовод и нестанак новинара, Дачић је рекао да очигледно постоје они који анализирају ефекте деловања опозиције.
„Пропале су им све наде и инвестиције које су уложене у њих… Народна пословица каже: ’тешко је једној врећи када је празна да стоји усправно‘. Како да окупе људе кад немају народну подршку?“, упитао је министар.
Коментаришући блокаде путева и причу о затрованој води у Београду, Дачић је рекао да је очигледно да је неко покушао да „искористи гужву“.
„Онда и вест из Беле Цркве… Све је то у циљу додатног подстицања да се што више таквих информација слије, да би слика о Србији била таква да одаје утисак да је она хаотична, нестабилна, ослабљена и да у њој ништа не функционише“, додао је и указао да се све то ради пред разговоре Београда и Приштине.
„Све што смо причали је део слике које грађани требају да буду свесни. Не треба бити параноичан, али да постоји нешто — сигурно постоји“, оцењује министар спољних послова.
Танјуг