Тајланд: После десет дана нађени нестали дечаци и њихов тренер

Спасилачки тимови на Тајланду пронашли су 12 дечака и њиховог фудбалског тренера који су пре десет дана нестали у поплављеној пећини, саопштио је гувернер провинције Чијанг Раи.
Sputnik

„Рониоци тајландске морнарице пронашли су свих 13 несталих, и давали су знаке живота“, рекао је новинарима гувернер Наронгсак Осотанакорн, преноси Ројтерс.

Сада је као главни изазов како извући групу из пећине коју многи називају лавиринтом.

Откако је 13-члана група нестало у пећини Там Луанг, покренути су међународни напори потраге за њима.

Дечаци, старости од 11 до 16 година, и њихов 25-годишњи тренер ушли су у пећину 23. јуна.

Они су нестали након завршеног тренинга, а њихови бицикли, ранчеви и патике нађени су остављени испред пећине.

У понедељак су рониоци напредовали у кретању кроз кључни пролаз унутар те поплављене пећине на северу Тајланда.

Тајландске специјалне јединице „Фоке“ саопштиле су на свом налогу на Фејсбуку да су рониоци у недељу увече стигли до кривине, где се пролаз дуг један километар дели на два правца.

Циљ ронилаца је био да стигну до пешчане коморе на вишем терену у пећини, познате као плажа Патаја, где су веровали да је група на безбедном, пренео је АП.

Гувернер Наронгсак је рекао да су рониоци стигли до плаже Патаја, која је била поплављена, а потом наставили још 400 метара напред, где су пронашли 13 несталих, који су били безбедни.

Он је додао да су лекарски тимови послати у пећину и да ће им требати око четири сата да процене у каквом су здравственом стању дечаци и тренер, пре него што се дефинише стратегија у циљу њиховог извлачења.

Наредни изазов ће, дакле, бити како извући групу из пећине, зване „лавиринт“.

Спасиоци су разматрали могућност да сачекају да се ниво воде спусти како би дечаке извукли напоље, док је међу другим опцијама могућност да се групи дају инструкције како да користе ронилачку опрему и испливају из поплављене пећине.

Лекарске екипе припремиле су и ван пећине опрему за прву помоћ.

Чланови породица дечака, склонивши се од јаке кише, смеју се, радосни што су им најмилији пронађени живи, док се спасиоци рукују и честитају један другом.

Верује се да су јаке кише, које су поплавиле кључне пролазе, заробиле у пећини децу и тренера и онемогућиле потрагу за њима.

Поред ронилаца, спасилачки тимови радили су на испумпавању воде и преусмеравању подземних вода.

У потрагу су се, поред тајландских специјалних јединица „Фоке“, укључили британски стручњаци за роњење у пећинама и амерички тим од 30 стручњака, али је готово константна киша ометала потрагу.

Танјуг

Коментар