„Војна „олимпијада“ биће одржана од 28. јула до 11. августа на територији седам држава. Осим на територији Русије, Азербејџана, Белорусије, Кине и Казахстана, од ове године такмичење се одвија у још две земље — Ирану и Јерменији.
На Играма ће учествовати 181 екипа из 32 земље, а по први пут ће учествовати војске Алжира, Вијетнама, Мјанмара, Пакистана, Судана и Филипина.
Екипе ће се надметати у 28 различитих дисциплина, која обухватају готово све родове конвенционалне војске.
Циљ такмичења је да се прикаже оспособљеност и обученост оружаних снага из различитих земаља и да се међу разним армијама размене професионална искуства.
Такмичење „Инжењерска формула“, у којем учествују и припадници Војске Србије, биће одржано на полигону „Волшки“ у руској Волгоградској области, док ће дисциплина „Снајперска граница“ бити одржана у Белорусији, у околини Бреста.
„Тенковски биатлон“ се традиционално одржава на полигону „Алабино“ у Московској области, а тенкисти Војске Србије имају велико искуство у том такмичењу, мада ове године екипа долази у нешто измењеном саставу.
„Тенковски биатлон“ је најатрактивнији део Међународних војних игара и подразумева такмичење у којем посаде оклопних возила имају задатак да за што краће време пређу одређену дистанцу, правилно савладају неколико противтенковских препрека и погоде одређене циљеве топом, спрегнутим митраљезом и противавионским митраљезом.
Свим земљама учесницама дозвољено је да се такмиче на својим тенковима уколико то желе, а за остале су обезбеђени тенкови Т-72 Б.
Српски тенкисти би у Русију требало да стигну 19. јула, где ће обавити последње припреме пред такмичење на полигону „Алабино“.
Екипа Војске Србије је на прошлогодишњим Међународним војним играма у дисциплини „Тенковски биатлон“ освојила шесто место, а најбољи пласман наши тенкисти су остварили 2015. године, када су освојили треће место, због чега се сматрају једним од фаворита на том такмичењу.
На „Тенковском биатлону“ ће ове године учествовати 23 земље, а интересовање за биатлон сваке године све више расте.
Занимљиво је да НАТО земље упорно игноришу позиве Русије да се прикључе Војним играма, али је популарност и успех „Тенковског биатлона“ утицао на Запад да направи свој „биатлон“, који је одржан на једном од полигона Бундесвера, односно Оружаних снага Немачке. На том такмичењу је учествовало само осам земаља, међу којима је и Украјина, која је освојила последње место.
Русија на то такмичење није позвана, иако руски тенкисти традиционално побеђују на „Тенковском биатлону“ у својој земљи.
Међународне војне игре спадају међу највећа и најбоље организована војно-спортска првенства на свету. Концепт је својевремено осмислио руски министар одбране Сергеј Шојгу. Прве Игре су одржане 2015. године у Русији, а сада се „војна олимпијада“ паралелно одржава и у другим земљама.