Тачи је истакао да Приштина, ипак, има своје услове, а то је да завршна фаза разговора у Бриселу треба да „резултира историјским обавезујућим споразумом о признавању косовске независности“.
„За косовску страну постоји јасна црвена линија, овај процес би требало да се заврши коначним, историјским споразумом, којим ће Србија признати државу Косово. Сваки други споразум је безвредан. Дакле, споразум ће бити коначан и имаћемо узајамно признање“, рекао је Тачи у Качанику, где је присуствовао отварању фабрике, пренели су приштински медији.
Тачи је потврдио да ће наредна рунда разговора у Бриселу, када ће се састати са председником Србије Александром Вучићем, бити одржана 18. јула.
Председник привремених косовских институција је то изјавио након што је жестоко критикован од опозиције због изјаве, након последње рунде дијалога у Бриселу, да „треба укинути црвене линије у разговору са Србијом“.
Опозиција, која, иначе, оспорава право Тачију да води дијалог јер, како кажу, за то нема ни овлашћење парламента, тражила је његову смену због ове изјаве.
Посланик опозиционог Самоопредељења у косовском парламенту Исмаил Куртеши је, на пример, рекао да је „Косово у преговоре са Србијом ушло као независна држава, а сада је косовска делегација доведена у такву позицију као да је Косово покрајина у Србији“.
„Неспорно је само оно што се одлучи у косовском парламенту. Разговори који се воде су изузетно штетни. Парламент треба да заседа и постави платформу, ограничења и црвене линије“, казао је тада Куртеши, који сматра да би Приштина до даљег требало да иступи из преговора.
С друге стране најутицајнији опозициони Демократски савез Косова сматра да је једино решење за решење питања Косова расписивање нових ванредних парламентарних избора.
Тачи, наиме, ни не крије да је последњих седмица веома забринут због нејединства власти у Приштини и косовске опозиције по питању дијалога са Београдом. Стога он сваку прилику користи да позове опозицију на јединство, што је у овом тренутку, чини се, готово немогуће постићи. На то указује и чињеница да је Приштина формирала свој преговарачки тим у наставку разговора са Београдом у Бриселу, у којем, међутим, нема представника опозиције, пише приштински дневник Коха диторе.
Канцеларија косовског председника је потврдила за Коху да је тим формиран и да њиме руководи Тачи.
Шеф кабинета косовског председника, Беким Чолаку, рекао је да је преговарачки тим састављен од лидера институција — председника, председника скупштине, премијера — и лидера политичких партија. Али они су део владајуће коалиције.
Танјуг