Ако Американци имају некакве чињенице о мешању у изборе, спремни смо да их размотримо, наш председник је о томе говорио неколико пута. То се може радити, на пример, у оквиру заједничке групе за сајбер-безбедност, о чијем је формирању наш председник разговарао с Доналдом Трампом још током сусрета у Хамбургу, али та идеја још увек није реализована“, рекао је Ушаков новинарима.
Према његовим речима, противницима побољшања руско-америчких односа не сме се бесконачно дуго дозвољавати да спекулишу на тему мешања Русије у изборе у Америци.
Ушаков је додао да ће Путин то јасно саопштити Трампу на предстојећем састанку у Хелсинкију 16. јула.
Он је такође истакао да се Русија никада није мешала и да не намерава да се меша у унутрашње процесе у САД, нити да утиче на изборе у тој земљи.
„Поводом теме мешања и немешања у изборне процесе: како до нас долазе сигнали, Американци ће ту тему покренути, али хоћу још једном, уочи тог сусрета, да потврдим да се руска држава никада није мешала и не намерава да се меша у унутрашње процесе, а још мање у изборне процесе у САД, да утиче на америчке изборе“, нагласио је Ушаков.
Министарство правде САД саопштило је раније данас да су подигнуте нове оптужнице против 12 сарадника руских специјалних служби у оквиру истраге о Русији коју води амерички специјални тужилац Роберт Милер.
Људи против којих је Министарство правде подигло оптужнице раде за Државну обавештајну управу Русије, наведено је у саопштењу.
Министарство правде оптужило је 12 руских држављана за умешаност у хакерске нападе на компјутере америчке владе, бирачке комисије САД, Стејт департмента и компанија које испоручују програмски бирачки софтвер, изјавио је у петак на конференцији за новинаре заменик специјалног тужиоца Род Розенштејн.
Они су оптужени и да су умешани у хакерске нападе на компјутерску мрежу Демократске партије САД. Према тексту оптужнице, сарадници Државне обавештајне управе Русије су незаконито добијали и објављивали поверљиве информације.