Белгија је остварила свој највећи успех на светским првенствима, савладавши Енглеску са 2:0 и освојивши треће место.
Од почетка утакмице је било јасно ко ће се више питати за резултат. Већ у 4. минуту голом Менијеа Белгијанци су дошли у вођство, а и после тога наставили да прете голману Пикфорду. Изашли су „црвени ђаволи“ са много више жеље и воље на терен, прилично мотивисани, иако су и они сањали велико финале, а игром приказаном на целом првенству су га вероватно и заслужили. Болан пораз од одличних Француза их је коштао тог меча. Није било лако опоравити се, али су показали колико им је стало да их свет памти као генерацију која је играла леп фудбал, модеран, брз, која се мушки борила и која је нешто освојила. Бронзана медаља са СП у Русији можда не задовољава у потпуности њихове апетите, али свакако јесте лепа утеха за „раније“ испадање.
Енглези су опет сувише „мекано“ ушли у меч, без јасне визије како ће напасти Белгију, па иако су у већем делу утакмице имали више лопту у ногама, често нису знали шта ће са њом. Кејн се није видео највећи део меча, а до полувремена је малтене без праве прилике играо „албион“.
У наставку се ситуација мало-помало мењала. Смењивали су се напади на обе стане, али је било све више оних пред голом Куртое. Углавном је то било после центаршутева из прекида, са велике удаљености, на сам петерац. И у томе су Енглези просто сјајни, из тих ситуација од њих увек прети опасност. На њихову несрећу, данас су стално каснили који делић секунде или замало били непрецизни. Имали су и „ђаволи“ много среће када је Дајер успео да сјајно уђе у казнени простор и избије искоса са десне стране пред голмана Куртоу. Успео је да га пребаци лоптом, али је Алдерверелд дотрчао и у клизећем старту избио лопту са саме гол линије. Да су тада Енглези изједначили на 1:1, било би чупаво до самог краја, али како обично бива у фудбалу — кад се не искористе шансе, уследи казна. Севнула је брза контра Белгијанаца преко Де Бројнеа који проиграва Азара, а он рутински матира Пикфорда за велико вођство од 2:0 и тиме малтене решава победника овог меча. Да је Лукаку био присебнији, могли су „црвени ђаволи“ и раније да реше питање победника, али стрелцу четири гола на овом првенству лопта је у више наврата бежала из ногу.
Имају можда Белгијанци за чим да жале на овом првенству, највише због игре коју су приказали, а која је заиста од почетка до краја била на високом нивоу, храбра, чврста… Али без јаког фактора среће скоро је немогуће освојити „богињу“. Она је овај пут била на страни других, али Белгија је свакако заслужила да се радује. Макар данас, јер и поред свега, ово је њихов највећи успех у историји.
А Енглези су успели да се на велика врата врате на светка првенства. Играли су полуфинале после малтене 30 година, а имају изузетно младу екипу, која и те како има перспективу. Али за нека већа достигнућа, мораће да сачекују коју годину.
КРАЈ УТАКМИЦЕ! Коначни резултат Белгија 2 — 0 Енглеска
90'+ Алекс Витсел добија жути картон због одуговлачења.
Још увек се у нокаут фази светских првенстава није десило да Белгија не прими гол. На 14 утакмица примила их је укупно 30. То је уједно и најдужи такав низ у историји СП.
84' Деле Али мења Лофтус Чика.
82' ГОЛ! ЕДЕН АЗАР! После ко зна које контре у низу, Де Бројне сјајно налази Азара, који у пуном трку рутински савладава Пикфорда са 6-7 метара. Белгија 2 — 0 Енглеска
79' Још једна брза контра Белгије, Азар је из средине на левој страни пронашао саиграча, који је центрирао. На волеј захвата лопту Мертенс, али голман Пикфорд феноменалном парадом зауставља шут.
Треће место би за Белгију био најбољи пласман на СП у историји — корак даље од четвртог места које је освојила 1986. С друге стране, за Енглеску би то био најбољи пласман ван домаћег терена —четврто место освојено у Италији 1990. највише је докле је „горди албион“ стигао ван Енглеске.
78' Последња измена у репрезентацији Белгије, на терену је Муса Дембеле уместо Трелемана.
76' Брза контра Белгијанаца, изашли су три на три, Мертенс је себи обезбедио простор за шут, али је лоше шутирао.
75' После још једног центаршута из даљине, одличан скок Магвајера, лопта пролази близу десне стативе голмана Куртое.
Највише голова у мечу за треће место дао је Француз Жист Фонтен, који је постигао четири поготка против Западне Немачке 1958.
71' Дајер је одлично прошао по десној страни, искоса, успео да пребаци белгијског голмана, али ту лопту са гол линије уклизавањем фантастично избацује Алдерверелд.
69' Енглези као да се буде, још један покушај, овога пута је Дајер покушао са двадесетак метара, солидно, али брани Куртоа.
66' Акција Енглеза по десној страни, из шеснаестерца је центрирао Лофтус Чик, а на лопту замало касни Кејн.
Белгија и Енглеска боре се за треће место у деветнаестој утакмици тог типа у историји, будући да се није играло за бронзу на такмичењима од 1930. до 1950.
60' Измена у екипи Белгије, излази Лукаку, улази Мертенс.
57' Де Бројне поново сјајно за Лукакуа, кроз ноге једном од енглеских одбрамбених играча, али он је лоше прима и Пикфорд успева да први стигне до лопте.
54' Одлична акција Енглеске кренула је из аута, Лингард је покушао да на три метра нађе Кејна, али он је каснио неколико центиметара. Најбоља прилика на утакмици за Енглезе.
51' Први жути картон на утакмици показује ирански судија Алиреза Фагани, добио га је Стоунс након што је пресекао контранапад Белгије.
Укупно 71 гол дат је у борбама за бронзу, просечно 3,9 по утакмици. Меч за бронзу са највише голова одиграле су Француска и Западна Немачка 1958. године, када је било 6:3.
50' Добар центаршут Енглеза, Трипије је шутирао, али Вертонген избацује ту лопту у корнер.
46' Двострука промена у репрезентацији Енглеске: утакмицу су завршили Стерлинг и Роуз, уместо њих у игри су Рашфорд и Лингард.
46' Почиње друго полувреме.
Белгија бржа, уигранија и конкретнија од почетка меча и то јој је засад донело минимално вођство. „Ђаволи“ играју растерећено, али и прилично мотивисано. На другој страни, Енглези су имали неколико прилика из даљине главом после прекида, али без успеха. Нема организоване игре Кејна и екипе, а једини агилнији у екипи „албиона“ је Лотус Чик, који ипак није могао сам да уради много.
45'+ Отворио се контранапад Белгије, Лукаку је ишао директно на Стоунса, вукао лопту, дриблао, али је на крају његов шут изблокиран.
Ово је десети пут у историји да се за треће место на светском првенству боре две европске екипе. То се догодило 1934, 1958. и 1966. а затим на сваком такмичењу од 1982. до 1998. и последњи пут 2006.
39' Прва измена на утакмици — игру напушта повређени Насер Чадли, уместо њега на терену је Вермален.
35' После корнера и повратне лопте на 20 метара, лоше је шутирао Трелеман а онда је Алдерверелд шутирао окренут леђима голу Пикфорда, добро је захватио лопту, али она је прошла мало изнад пречке.
24' Покушај Харија Кејна са 11-12 метара, али лопта пролази поред гола. Најбоља шанса за Енглеску у досадашњем току утакмице.
Енглеска игра своју другу утакмицу за треће место. Године 1990. изгубила је од Италије резултатом 2:1.
20' После корнера који је извео Трипије, Магвајер покушава главом са 11 метара, али само до белгијског голмана.
19' Лотус Чик прави проблеме одбрани Белгије, сада је прошао до саме корнер линије гола Куртое, вратио повратну, ниско, али су „ђаволи“ успели да то рашчисте. Лопта завршава у корнеру.
18' Одлично игра Белгија! Сада је Де Бројне сјајно упослио Лукакуа на 6-7 метара, коме је лопта замало побегла и није успео да упути бољи шут.
Ово је друга утакмица за треће место у којој учествује Белгија. Године 1986. изгубила је од Француске резултатом 4:2 у продужецима и то је једина борба за бронзу која је решена након регуларних 90 минута.
15' Први ударац Енглеза у оквир гола, главом је покушао Лофтус Чик, али лопта једва долази до Куртое.
12' Добра акција Белгије, Де Бројне је шутирао, Пикфорд само одбио лопту, али до ње не успева да дође нико од белгијских фудбалера.
10' Енглези из слободног ударца са више од тридесет метара убацују лопту у петерац, али тамо нема никог у црвеном дресу ко би могао да скочи.
Белгија и Енглеска су већ одиграле 22 утакмице, а Енглеска има знатно бољи међусобни скор, са 15 победа наспрам две победе Белгије, уз пет ремија. Последњи дуел ове две репрезентације била је утакмица групне фазе овогодишњег мундијала, коју је Белгија добила резултатом 1:0, голом Аднана Јанузаја.
4' ГОЛ! МЕНИЈЕ! Белгија води! Брза реакција Лукакуа са средине ка Чадлију, који фантастично проналази Менијеа на петерцу за рано вођство Белгије. Белгија 1 — 0 Енглеска
1' Почиње утакмица за треће место између Белгије и Енглеске.
УОЧИ УТАКМИЦЕ…
Меч за треће место на светским првенствима или „мало финале“ је утакмица коју је веома тешко играти и коју би све селекције најрадије прескочиле, јер након пораза у полуфиналу и разочарања које он доноси, веома је тешко психички дићи екипу, а реално — памти се само шампион. Са друге стране, треће место се осваја, па ето и мотивације. Питање је само — кога је мање заболео пораз у полуфиналу. А ко је тај у овом дуелу, веома је тешко рећи.
Белгија је дошла на Мундијал никада јача, коначно сазрела за велика дела и са играчима који су показали да могу пуно. Пораз од Француске их је непријатно „пресекао“ и питање је да ли ће Азар и екипа имати довољан мотив за дуел са Енглезима. Са друге стране, „горди албион“ је у једној шок утакмици изгубио од много искусније Хрватске и, судећи по писању острвских медија, то га је много заболело, па ће и у чети Гарета Саутгејта главна ствар бити питање мотива.
Белгија је одиграла одличан турнир у Русији и сасвим се заслужено нашла међу четири најбоље репрезентације. После убедљивих победа над Панамом и Тунисом у групи и обезбеђеног пласмана у осмину финала, уследила је утакмица против ривала са којим ће се састати и у мечу за треће место. Био је то дуел који је сасвим сигурно одредио даљу судбину „ђавола“ јер их је победа против Енглеске „гурнула“ у тежи део костура у којем су их, после неугодног Јапана, чекали фаворити Мундијала — Бразил и Француска. Дакле, Белгија је решила да одигра поштено и крене тежим путем. И на томе јој треба честитати.
После тешко извојеване победе над Јапаном, против Бразила су Белгијанци показали колико су озбиљна репрезентација и зашто су их моги перципирали као фаворите на овом Светском купу, а онда су се, на претпоследњој препреци, саплели. Француска је ипак била јача и заслужено отишла у финале, а Мартинезове пулене послала у утешно финале и борбу за треће место. С обзиром на то да су испустили историјску шансу да се пласирају у финале неког великог такмичења, која ће им се тешко у скорије време поновити, биће веома интересантно како ће одиграти ову утакмицу и да ли ће пронаћи мотив да Светско првенство заврше победом.
Енглеска је, рекло би се, пред овај меч у доста тежем положају од Белгије. И док су у једном тренутку буквално сви острвски медији „пумпали“ атмосферу насловима и текстовима у којима се „фудбал вратио кући“, уследио је хладан туш и пораз од Хрватске која је, поред Француза, највише показала на овом Мундијалу. Фудбал се, дефинитивно, јесте „вратио кући“, јер је и полуфинале велики успех за веома младу екипу Гарета Саутгејта и уопште Енглеску, која се међу четири најбоље светске репрезентације нашла први пут после Мунидијала 1990. у Италији.
Ипак, очекивало се финале, па је питање колико ће Пикфорд, Кејн и другови бити психички спремни за овај меч, али и колико ће се физички опоравити опоравити након 120 минута против Хрватске.
Из свега наведеног, тешко је извести закључак ко би могао да буде мотивисанији, али и дати прогнозу ко би могао да буде трећи на овом Мундијалу. Можда, због искуства и чињенице да су имали дан више за одмор, малу предност треба дати репрезентацији Белгије.
Ове две екипе су одиграле „пријатељски“ меч у групној фази, у ком је други тим Белгије славио против другог тима Енглеске са 1-0.
Борба за треће место донеће нам бољи фудбал од оног који смо гледали у првом мечу ових ривала. Улог је свакако већи, Енглеска је тада калкулисала и победа у тој утакмици би је вероватно спречила да дође у борбу за медаљу. Иако поражене у полуфиналу и разочаране, обе екипе желе да се попну на постоље, а то није мали мотив. Белгија је заиста много показала, можда и највише од свих екипа, али је у директном дуелу изгубила од Француске и сада јој преостаје борба за утешну, бронзану медаљу. Енглеска жели да „врати фудбал кући“ на што већа врата. Ово јој је нова прилика и Кејн и екипа ће пружити много већи отпор „златној“ генерацији „црвених ђавола“. Надамо се да су оба тима сачувала најбоље за крај и да ћемо уживати у њиховој представи. На терену је много појединаца који могу да обележе утакмицу.
Стадион „Санкт Петербург“, на коме ће се играти овај меч, познатији је под именом „Зенит арена“. У оквиру СП 2018, на њему ће се играти једна полуфинална утакмица, као и утакмица за треће место. Како изгледа ово здање, које је пројектовао чувени јапански архитекта Куракава, а чији је капацитет 68.134 гледаоца, погледајте у видеу од 360°:
За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо водич кроз Санкт Петербург, руску северну престоницу, град Неве, Ермитажа и белих ноћи…