Како је Танјугу речено у Министарству трговине, туризма и телекомуникација, домаћин састанка биће министар Расим Љајић, а како је најављено, присуствоваће македонски министар пољопривреде Љупчо Николовски, црногорска министарка за економију Драгица Секулић и министар спољне трговине и економских односа БиХ Мирко Шаровић.
Очекује се да ће министри заузети заједнички став о најновијој одлуци привремених институција у Приштини, које су пре два дана почеле да примењују заштитну царину од 30 одсто на увоз појединих врста воћа и поврћа и кукуруза.
Министар Љајић је јуче рекао да ће тражити хитан састанак са ресорним министрима БиХ и Македоније, као и хитну седницу Комитета ЦЕФТА, поводом најновије одлуке привремених институција у Приштини, с обзиром на то да је том одлуком директно прекршен ЦЕФТА споразум.
Привремене косовске институције, каже Љајић, морају јасно да кажу да ли и даље желе да буду део ЦЕФТА споразума или не желе.
„Нема чланице ЦЕФТА према којој приштинске власти нису увеле бар по једну ванцаринску баријеру, а ова најновија се односи на све. Очигледно је да принципи слободног кретања роба и услуга за косовске власти важе само онда када то њима одговара“, рекао је јуче Љајић.
Нагласио је да је такав однос у супротности не само са идејом о заједничком економском простору у овом делу Европе, већ и са темељним вредностима савремене економије у свету.
Министарство трговине и индустрије привремених институција у Приштини од пре два дана примењује заштитну царину од 30 одсто на увоз појединих врста воћа и поврћа и кукуруза и односи се, како су навели, на „све трговинске партнере“.
Пошто се царина примењује искључиво на сезонско воће и поврће (краставац, парадајз, паприка, купус, спанаћ, лук, шаргарепа, махунарке, кромпир, лубеница, диња, јабука, крушка, шљива, вишња, трешња, јагода, малина, купина) и кукуруз, веома је извесно да ће највећу штету од ове одлуке претрпети чланице ЦЕФТА, упозорио је Љајић.
Танјуг