„Сви имају обавезу да се не забораве убијени, а не да се доносе закони који нарушавају оно што су нацисти и колаборационисти учинили“, поручио је Ривлин, пренела је регионална телевизија Н1.
Додао је да је потребно чути сведочења оних који су преживели, како је рекао, јасеновачко место ужаса.
Председница Колинда Грабар Китаровић је поручила да Хрватска дугује сећање сваком појединцу страдалом у Холокаусту и истакла да верује да је то најбоље чинити у тишини, искреним људским поклоном жртви.
„На овом месту, подно јасеновачког цвета, желим исказати дубоку тугу за све жртве холокауста у Хрватској и жртве колаборационистичког усташког режима током Другог светског рата који је донео страшна страдања јеврејској заједници, али и Србима, Ромима и Хрватима и свима онима коју су сматрани непријатељима режима онога времена. Већ сам то учинила и на овом месту страдања, као и у Јад Вашему, Аушвицу и Музеју Холокауста у Вашингтону и сада поновно изражавам најдубље саосећање са страдањем жртава Холокауста пореклом из Хрватске, члановима породица и потомцима оних којих више нема“, рекла је Китаровићева.
Нагласила је да су се том режиму супротставили многи Хрвати, погинувши за слободу и људскост, сврставши Хрватску на праву страну историје.
Супротставили су му се, додала је, и многи хрватски праведници међу народима, који су били симбол светла и храбрости у тами рата и злочина.
На њиховој храбрости веома смо им захвални, рекла је Китаровићева и још једном осудила сваки тоталитарни режим — нацизам, фашизам, комунизам.
Навела је и да је образовање најснажније оружје против сваког облика радикалне идеологије, подела, мржње и расизма.
„Управо зато најоштрије осуђујем манипулације бројем жртава Холокауста у концентрационом логору Јасеновац, које нису утемељене на историјским чињеницама и користе се за дневно-политичке сврхе или пак за наметање колективне кривице Хрватској и хрватском народу“, поручила је, између осталог, Китаровићева.
Танјуг