„Најважније је што смо се определили да о КиМ одлучујемо заједнички, јер је то одговорност свих нас и када будемо имали решење, а тренутно немамо никакву иоле прихватљиву понуду, сви грађани ће бити упознати са тим“, рекао је Ђурић за ТВ Прва.
Он је нагласио да председник Србије Александар Вучић и Влада Србије воде дипломатску битку да се што је више могуће поправи позиција Србије у преговорима о КиМ, будући да, како је истакао, већина западних држава сматра да је статус КиМ заокружена прича и да ту ништа не треба мењати, преноси Танјуг.
„Српско државно руководство улаже напоре да придобије што више актера за компромисно решење. Разговарамо са Русима, Американцима, Кинезима, али и са свима за које мислимо да има смисла придобити их за идеју компромиса и да није све готово“, подвукао је Ђурић.
Упитан да прокоментарише написе албанских медија да су Трамп и Путин у Хелсинкију договорили поделу КиМ, Ђурић је навео да је у албанским медијима присутна свакодневна сатанизација председника Вучића и руководства Србије.
„С друге стране, у тим медијима хвале Јеремића и друге који су 2010. године довели до саветодавног мишљења Међународног суда правде, по коме је практично заокружено прихватање независности“, примећује Ђурић.
Како је рекао, део Албанаца још увек живи у убеђењу да је данас 1999. година и да на Србију може да се врши притисак као раније, а ситуација се, истиче Ђурић, драматично променила.
„Председник Вучић је о КиМ претходних неколико недеља разговарао са најважнијим светским лидерима и од многих је чуо охрабрујуће речи у погледу трагања за компромисним решењем, док албански лидери сваког дана понављају да не желе компромисно решење“, рекао је Ђурић.
Он се осврнуо и на међусобне односе албанских лидера, Хашима Тачија и Рамуша Харадинаја, уз оцену да међу њима има много борби и сукоба.
„Они 18 година управљају јужном покрајином на клановски начин, по феудалном принципу су изделили КиМ и гледају како ће који више да се додвори Међународној заједници да би задржао ту контролу“, навео је директор Канцеларије за КиМ.