Вулин је навео да су људи који чине Речну флотилу били ту и у најтежим временима и да су их грађани запамтили по храбрости и пожртвованости за време катастрофалних поплава.
Додао је да су то људи који својом упорношћу и својом пожртвованошћу обезбеђују да и тај део наше територије и земље Србије буде сигуран, заштићен и да буде слободан, саопштено је из Министарства одбране.
„Слобода је највиша вредност и не постоји ништа што може да се пореди са слободом. А без Војске Србије ни слободе не може бити и неће бити“, рекао је Вулин.
Према његовим речима, свака земља која није у стању да обезбеди снажан одговор било ком агресору, не може да се нада да ће сама одлучивати о себи.
Истакао је да ће се зато наставити са улагањем и у Речну флотилу, као и са модернизацијом наше флоте, са наоружавањем наше флоте, са стварањем наших пловила која сада, након ових промена нису само миноловци, него су и вишенаменски.
„Учинићемо све да се наша флотила даље развија, али и да се побољша и материјални положај припадника овог рода, али и свих припадника наше Војске. Од повећања плата, повећања дневница, стамбене изградње резервисане за њих, па и до другачијег односа читавог друштва према припадницима Војске Србије“, навео је Вулин.
Министар је казао да су припадници Војске Србије ту да обезбеде мир и слободу, али и да је држава ту да обезбеди њима и њиховим породицама да живе сигурно и да осећају поштовање и пажњу какву и заслужују.
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић честитао је празник свим припадницима Речне флотиле и захвалио на свему ономе што раде за грађане тог града, али и целе земље и додао да су гаранти одбране мира и слободе.
Командант Речне флотиле капетан бојног брода Андрија Андрић подсетио је да од 1915. године до данас Речна флотила извршава многобројне задатке на рекама, каналима и језерима и да је са својим пловним, понтонирским, ронилачким и амфибијским јединицама оспособљена за извршавање задатака у све три мисије Војске Србије.
Након обраћања, свечаност је настављена дефилеом бродова и средстава понтонирских јединица.
Обележавању су присуствовали и командант Копнене војске генерал-потпуковник Милосав Симовић, представници Министарства одбране и Војске Србије, локалне самоуправе, бивши команданти и многобројни гости.
Припадници Речне флотиле обележавају Дан речних јединица и Речне флотиле као сећање на 6. август 1915. године, када је са навоза Чукарица поринут први српски ратни брод, оклопни чамац „Јадар“, чиме је отпочела историја српске Речне ратне флотиле Војске Краљевине Србије.