Заев: Верујем да ћемо изабрати европску Македонију

Панелом „На путу ка Бриселу преко Охрида“ у Скопљу је обележена 17. годишњица Охридског мировног споразума, а премијер Зоран Заев је поручио да је тај оквирни споразум гаранција да насиље никада више неће бити механизам за постизање политичких поена.
Sputnik

Охридским мировним споразумом су пре 17 година окончани сукоби са Албанцима и постављени темељи за изградњу и пуно функционисање демократског мултиетничког друштва.

Као учесник панела, Заев је изразио поштовање према политичарима који су пре 17 година скупили снагу и након дугих и напорних преговора успели да постигну споразум и окончају тадашњи сукоб са припадницима албанске мањине 2001. године.

Командант НАТО-а за Европу нуди помоћ Скопљу

Охридски оквирни споразум је и основа за изградњу суживота међу различитим етничким заједницама које живе у Македонији, нагласио је Заев.

„Данас градимо Македонију као друштво“, казао је Заев и додао да је само годину дана након формирања нове Владе, та до тада изолована земља постала отворена за односе са суседима и истрајна у напорима за интеграцију у ЕУ и НАТО.

Он је споменуо Уговор о добросуседским односима који је пре годину дана потписан са Бугарском, али и историјски споразум за решавање спора с Грчком, те поновио да је притом македонски идентитет загарантован.

„Као што је пре 17 година храброст грађана и наших политичара извукла Македонију из кризе, сада нам се даје могућност да будемо храбри, да донесемо праву одлуку како бисмо осигурали нашу будућност, будућност наше деце. Знам да ћемо се 30. септембра ујединити и да ћемо напредовати ка бољој будућности Македоније. Сигуран сам и чврсто верујем да ћемо изабрати европску Македонију“, рекао је Заев.

Али Ахмети, лидер албанске партије ДУИ, мање чланице владајуће коалиције, приметио је да у прошлости чак и највећи оптимисти нису мислили да ће после 17 година, Македонија бити пример решавања сукоба и трансформације конфликтне ситуације у дијалог.

„Имајте на уму да је НАТО играо важну улогу у спречавању даљег ширења сукоба у Македонији. И тада је било земаља које нису хтеле да Македонија буде стабилна и да се креће напред“, рекао је Ахмети и додао да су прогресивне снаге оствариле победу.

Ахмети је казао да грађани треба да буду свесни да је успешан референдум заправо њихов успех.

Истакао је да су решавање спора са Грчком и предстојећи референдум тачка која би требало да уједини све грађане Македоније око евроатлантског пута.

Савет Европе: Разочаравајући учинак у Македонији

„Ми ћемо се ангажовати са свим заинтересованим странама како бисмо се мобилизовали и информисали сваког грађанина о значају референдума и о томе шта је то што ће нам он донети, а то су мир и стабилност“, рекао је Ахмети, преноси Танјуг.

Посланица Дафина Јовановска Стојановска из опозиционе странке ВМРО-ДПМНЕ рекла је да је Охридски оквирни споразум важан у правцу спречавања крвопролића из прошлости.

Она је изразила наду да је тим споразумом заувек скрајнут националистички и шовинистички приступ политичких елита.

Јовановска је, међутим, приметила да је за грађане Македоније најважнији економски аспект, односно бољи живот јер сиромаштво, криминал и корупција су и даље присутни.

„Македонија је наш завет и наша судбина, њена прошлост је веома важна, а оно што се данас дешава ће једног дана бити прошлост“, рекла је македонска политичарка.

Додала је и да се нада да ће грађани Републике Македоније имати последњу реч у одређивању будућности земље.

Коментар