Аустријски телевизијски новинар Волфганг Фелнер сматра да Кнајслова претвара „мало приватно венчање у светску политику“.
„Путин зна да Аустрија може да „отвори врата“ на преговорима о укидању санкција ЕУ уведених против Русије. Он зна да његово кокетирање са аустријском министарком изазива забринутост. Он провоцира Американце и Енглезе поручујући им: „Аустрија мене воли“, навео је аустријски новинар у свом коментару.
„То јасно показује да се министарка спољних послова, Аустријска партија слободе, и вероватно наша влада налазе на страни Русије, а не на страни Трампа, Мејове и Меркелове. То је у интересу нашег народа — 80 одсто Аустријанаца је против санкција Русији“, подвукао је Фелнер.
Експерти подсећају да су у мају Путина у Аустрији „дочекали раширених руку“. Представници свих партија су истицали да желе да се рат санкцијама оконча и да хоће да граде нормалне и добре односе са Русијом, а Путин осећа и схвата да се са ЕУ треба договарати преко оних земаља које саме Русији пружају руку.
Немачки политиколог Александар Рар сматра да Владимир Путин на ту посету гледа као на „симболички гест“, како би показао аустријској јавности и аустријским елитама да је Русија спремна на тај корак.
Руски аналитичари такође кажу да је посета руског председника Аустрији поводом венчања „неочекиван потез“ који је направљен како би показао добре односе Москве и Беча, и не искључују чињеницу да је неформални сусрет у Грацу важан за предстојеће преговоре Путина у Берлину истог дана.
Путин ће у суботу присуствовати свадби педесеттрогодишње министарке, којој је ово први брак, а затим ће се упутити у Немачку, где ће се састати са Ангелом Меркел, са којом ће разговарати о билатералним питањима, сиријском конфликту, ситуацији на истоку Украјине, енергетици и низу других тема.
Путин је на венчање Кнајслове позван током његове посете Бечу почетком јуна. Планирано је да Путин на свадби буде кратко, он ће честитати младенцима, поразговарати с њима, а затим ће се упутити у Берлин.
Путинов долазак на свадбу многе је изненадио, јер досад он није био у тако присним односима ни са једним страним министром да би био гост на оваквој врсти прославе.
Руски медији подсећају да Путин има много пријатеља и познаника у Немачкој и Аустрији, са којима деценијама другује, још откако је службовао у Дрездену, а са некима се спријатељио и касније, као на пример са некадашњим немачким канцеларом Герхардом Шредером. Међутим, Карин Кнајсл и њен будући супруг Волфганг Мејлингер, бизнисмен и финансијер, не спадају у ту групу пријатеља. Руска штампа верује да су се они упознали тек недавно, током Путинове последње посете Бечу.
Портпарол руског председника Дмитриј Песков је рекао да свадба неће предвиђати протокол, пошто је то приватни догађај, а аустријски медији наводе да је међу званицама и канцелар Себастијан Курц.
Руски аналитичари наводе да Путин има добре односе са аустријским канцеларом и да ова посета може дати импулс билатералним односима у будућности.
Стручњаци сматрају да је највероватније овој несвакидашњој посети допринео и став аустријског руководства које је игнорисало захтеве Вашингтона и Лондона да се Русији уведу санкције и протерају њене дипломате после „случаја Скрипаљ“.
Поред тога, Москва и Беч раде и на јачању економских веза, а Аустрија је једна од најотворенијих присталица градње гасовода „Северни ток 2“.
Међутим, долазак Путина на свадбу аустријске шефице дипломатије наишао је на оштре критике у одређеним круговима. Западни медији коментаришу да америчке обавештајне службе и елиту забрињава то што се Аустрија све више окреће према Русији. Посланик Зелених у Европском парламенту Мишел Рејмон је чак затражио оставку Кнајслове јер је на венчање позвала „најагресивнијег спољнополитичког противника ЕУ“ и није уважио објашњење да је свадба приватна ствар.
Критика је дошла и из Украјине, где је председавајућа спољнополитичким одбором парламента Хана Хопко на Твитеру написала да Аустрија „од данас не може бити више посредник у Украјини“ и да се не може сматрати неутралном земљом.
Таква реторика Украјинаца никог није изненадила, а према речима немачког политиколога, на украјинску реакцију у Европи више нико ни не обраћа пажњу, осим Пољака.
Из аустријског Министарства спољних послова су поручили да присуство председника Русије Владимира Путина на свадби министарке не утиче на спољну политику земље, па се Аустрија увелико спрема за политичко венчање године и долазак шефа Кремља.
Славље ће се одржати у завичају младожење, у југоисточном делу Аустрије у Штајерској, која је позната по виноградима. Због доласка Путина, аустријска полиција је предузела посебне мере безбедности, а ангажоване су и специјалне јединице — „Кобре“.
Карин Кнајсл, стручњак за Блиски исток и полиглота, постала је министар спољних послова Аустрије у децембру прошле године. Говори чак седам језика, међу којима су и мађарски, арапски и иврит (хебрејски).
Интересантно је да је Карин Кнајсл део свог детињства провела у Јордану, где је њен отац био лични пилот краља Хусеина, а мајка стјуардеса. У Бечу је студирала језике Блиског истока, а затим је наставила студије на Јеврејском универзитету у Јерусалиму, а потом на Универзитету Јордана. Њен будући супруг широј јавности је постао познат тек када је почео да се појављује у њеном друштву.