У руском Министарству одбране кажу да управо за ту експозицију влада највеће интересовање. Ту се могу видети тенк „Армата“, борбено оклопно возило Т-15 засновано на платформи „Армата“, самоходна хаубица „Коалиција-СВ“, борбени транспортер „Бумеранг“, борбено возило пешадије „Курганец“, борбено возило „Тор-М2ДТ“, систем за противваздушну одбрану „Панцир-С1“, као и специјална арктичка техника за екстремне услове.
Хибридни противавионски систем „Панцир-С1“, поред вишецевног ракетног бацача „Смерч“, оружје је које је руски председник Владимир Путин препоручио Србији и српском председнику Александру Вучићу, током војне параде на Црвеном тргу у мају ове године.
Развој „Панцира“ је почео 1989. године, а данас га називају убицом „апача“ и авиона А-10.
Овај нови хибридни систем, који укључује противавионске пројектиле и противавионске топове, створен је како би се пружила директна подршка трупама на терену, али и противавионским системима великог домета, као што су С-300 и С-400.
Посебну славу је стекао у Сирији, где је показао своју ефикасност, поузданост и прецизност. Када су Американци и њихови савезници у ноћи 14. априла бомбардовали више владиних циљева у Сирији, на којима се наводно налази хемијско наоружање, сиријски војници су руским „Панцирима“ уништили 23 крстареће ракете „Томахавк“. Из „Панцира-С1“ било је лансирано 25 ракета, а само две нису погодиле циљ.
Војни експерти наводе да наоружање овог система чини 12 пројектила 57Е6 или 9М335 и два аутоматска топа калибра 30 милиметара, који испаљују до 2.500 граната у минути. „Панцир“ може да нападне до четири циља истовремено. Оба пројектила која се користе на „панциру“ су двостепена и основу чини бојева глава са 20 килограма експлозива и близинским упаљачем. Може гађати мете на даљинама од 1,2 до 20 километара.
Међу 26 хиљада производа најновијег наоружања на форуму „Армија-2018“ посебну пажњу привлачи и најмоћнији руски тенк „Армата“, а нова вест је да је руско Министарство одбране купило 132 тенка Т-14 и борбена оклопна возила Т-15, створених на платформи „Армате“. Првих десет „машина“ руска армија ће добити до краја ове године, док ће комплетна испорука бити завршена до 2021.
Генерални директор „Рособоронекспорта“ Александар Михејев рекао је да Русија има амбицију да постане највећи светски извозник оружја, управо због најновијег тенка „Армата“. Како је навео, руска одбрамбена индустрија може да омогући остварење те амбиције, а поред „Армате“, Русија то може да постигне и продајом малих ракетних бродова „Каракурт“, лаких тенкова „Спрут“, који су у стању и да плове, артиљеријских система „Тор“ и противваздушних система „Викинг“.
Вицепремијер Русије Јуриј Борисов рекао је новинарима да тенк „Армата“ и друга војна техника, створена на тој платформи, по својим карактеристикама превазилазе иностране пандане за 15 до 30 одсто.
Према његовим речима, савремене платформе „Армате“, „Курганеца“, „Бумеранга“ и „Коалиције“ су по својим техничким карактеристикама за 15-20-30 одсто супериорније од њихових аналога из иностранства.
Овај супер тенк производи „Уралвагон завод“ у Нижњем Тагилу у Свердловској области. Ово је једини тенк на свету који има у себи блиндирану капсулу, која штити трочлану посаду, чак и ако је тенк погођен ракетом. Осим тога, тенк има индивидуалну противракетну одбрану, као и радар какав никада раније није примењивао ниједан тенк. Због тога он види циљеве у ваздуху, а на телу тенка је више камера, који му омогућавају да види све око себе.
„Армата“ развија брзину до 80 километара, а тежак је 48 тона.
Руска самоходна хаубица „Коалиција-СВ“, калибра 152 милиметра, била је први пут представљена публици на Паради победе 2015. године, а ово моћно оружје представља изузетно појачање артиљеријске моћи руске копнене војске.
Нови артиљеријски систем пројектован је да замени самоходне хаубице 2С19 Мста-С које се налазе у саставу руских артиљеријских јединица још од 1989, а део су нове генерације руске војне технике, направљен на платформи „Армата“, баш као и тенк Т-14 и борбено оклопно возило Т-15.
Војни експерти тврде да „Коалиција-СВ“ превазилази све своје конкуренте у свету. Оно што је можда и најважније, јесте брзина паљбе ове хаубице. „Коалиција-СВ“ може да испали чак 20 граната калибра 152 милиметра за свега један минут, док, поређења ради, амерички M109 „Паладин“ може да испали тек шест граната у минути. Притом, руска самоходна хаубица може да уништава циљеве на растојању од 70 километара, а америчка на 30.
Поред класичних разорних граната, ова хаубица може да испаљује и високопрецизну муницију типа „Краснопољ“, која се на циљ наводи помоћу сателита. Претпоставке су да прва „Коалиција-СВ“ неће ући у оперативну употребу пре 2020. године.
Намењена је за уништавање тактичког нуклеарног оружја, живе силе, средстава ПВО и ПРО, командних пунктова, као и за гађање и уништавање фортификационих објеката, а стручњаци тврде да алтернативе таквом наоружању на свету још увек не постоје.
И друга војна техника изложбе „Армија Русије — сутра“ подједнако привлачи пажњу, а посебно онај њен део где је представљена арктичка техника у бело-снежној боји.
Русија је развила специјалну арктичку технику за екстремне климатске услове, а у парку „Патриот“ су ових дана изложени „Панцир-С1“ у арктичкој верзији, зенитно-ракетни систем „Тор-М2ДТ“, као и друга специјална војна теренска возила прилагођена условима крајњег севера.
Четврти Међународни војно-технички форум „Армија-2018“, једне од највећих изложби оружја и војне технике у свету, одржава се од 21. до 26. августа у изложбеном центру „Патриот“ на аеродрому „Кубинка“, војном полигону „Алабино“ и језеру Комсомољском. Осим у Подмосковљу, од петка 24. августа динамички покази биће одржани и у другим војним окрузима и у Северној флоти. Такође, капије овог „војног Дизниленда“ од сутра ће бити отворене и за све грађане и љубитеље наоружања.