Према његовим речима, област коришћења украјинског језика током последњих година стално се шири. Медведев тврди да то сведочи да се током година спремност становништва за „меку украјинизацију“ повећала.
„Може се посматрати та динамика из године у годину. Вероватно, међутим, постоји граница до које је тај процес могућ. Волели бисмо када би та граница ишла до Зеленом Клину (територија на југу руског Далеког истока, где су 1917. године расељени из Украјине покушали да створе Украјинску далекоисточну републику). Макар до Кубања. Али то се догађа у Донбасу“, рекао је Порошенков саветник.
Он је признао, међутим, да је знатан део територије Украјине и даље рускојезични. „Тамо више нема потенцијала за украјинизацију и језичка русификација је постала неповратна“, закључио је политиколог.
Кијев често покушава да „присвоји“ део руске територије. Према речима лидера националистичке партије „Слобода“ Олега Тјагнибока, територија Украјине у границама из 1921. године била је 1,6 пута већа него данас. Међу територијама на које би Кијев могао да „претендује“, он је издвојио далекоисточни Зелени Клин, Холмшчину у Пољској, Лемковшчину (територија у Пољској, Словачкој и Украјини).
Бивши вођа „Десног сектора“ Дмитриј Јарош у марту је саопштио да постоје планови за освајање Кубања, Вороњежа и Ростовске области у Русији.