Руској публици представљена су и дела Милоша Црњанског, Иве Андрића, Борислава Пекића, Васка Попе, Данила Киша и других српских писаца, као и Милорада Павића, писца који у руској култури има статус класика не само словенске већ и светске књижевности, а на чију ће бисту у Москви током трајања сајма српска делегација положити цвеће.
На презентацији „Београдски сајам књига — културни мост између Србије и Русије“ Ивона Јевтић, градска секретарка за културу, подсетила је да се и ове године, од 21. до 28. октобра у Београду, одржава Међународни сајам књига, највећа књижевна манифестација у југоисточној Европи.
Јевтићева је открила да ће почасни гост Сајма књига у Београду ове године бити Мароко, подсећајући да је Руска Федерација то била 2015, у години која је у Русији била проглашена за годину књижевности.
„Русија на Београдском сајму књига има национални штанд, који је из године у годину веома посећен“, додала је она, наводећи да је на националном штанду Русије 2015. године било изложено више од 1.500 књига руских издавача и велики број уџбеника, будући да је, како је рекла, руски језик и даље врло популаран у Србији.
Градска секретарка за културу је истакла да је културна сарадња између Русије и Србије на веома високом нивоу и да је у последњих неколико година у две земље одржан велики број манифестација и догађаја, као што су „Дани Београда у Москви“ и „Дани Москве у Београду“, изложба фотографија „Блага руске књижевности“ из музеја „Каломенско“, изложба „Православна Русија“, недеља руског филма у Србији „Бајка детињства“…
Мирјана Лукић, саветница генералног директора Београдског сајма, изјавила је:
„Сајам књига је место које помаже бољој пословној комуникацији међу државама, а посебно Србије и Руске Федерације“.
Како је навела, Београдски сајам је био домаћин и совјетским космонаутима Павелу Поповићу и Герману Титову у време када су се десили први летови у космос и када су они обилазили свет и промовисали успехе које су постигли.
Такође, посетилац Београдског сајма, како је додала, био је и совјетски лидер Никита Хрушчов.
„Ми се поносимо доприносом сајамских манифестација у успостављању добрих политичких односа са Руском Федерацијом, а некад са Совјетским савезом“, истакла је она.