„Немој ништа да бринеш, твоја породица ће бити поносна на твоју часну смрт“; „Знаш да ће твоја смрт помоћи другима. То је частан чин.“; „Могао би да будеш огуљен (одран).“
Све то су поруке, делови текста из сликовнице коју су васпитачице државне Предшколске установе „Бошко Буха“ Инђија, у вртићу у Љукову, поклониле малишанима узраста од четири до шест година, сазнаје „ИнфоНет Војводина“.
Родитељ петогодишњег дечака Н. Б. фотографисао је неколико страна поменуте сликовнице, у којој цртежи верно описују оно што пише у тексту на свакој страни, а све обилује описима часне смрти, крви, драња коже, одсецања глава и слично.
„То је само 15 одсто гадости које се налазе у сликовници коју су поделили деци у вртићу!“, изјавио је за „ИнфоНет“ Н. Б.
Он каже да је „револтиран и бесан због оног што је доживео“. Каже да можда не би ни знао „какву срамотну сликовницу“ су васпитачице дале малишанима да није чуо своје дете како чита цитате из ње.
„Чуо сам да помиње крв, одрубљене главе, часну смрт, да ће неко некоме одрати кожу и био сам шокиран. Помислио сам да дете измишља, па сам га питао: ’Шта то говориш?‘ Он ми је рекао: ’Тата, читам сликовницу!‘ Тек је онда уследио шок“, наводи родитељ.
Када је почео да листа сликовницу, каже да је био згранут оним што тамо пише, а још већи шок је уследио кад је на корицама сликовнице видео печат Предшколске установе „Бошко Буха“ Инђија, а на којем осим тога јасно види да пише и Република Србија и Аутономна покрајина Војводина.
Како наводи, разговарао је и са васпитачицом, која му је, како наводи, рекла „да зна да је то неприкладно, али да је такав план и програм“.
Издавач сликовнице „Не би ти се свидело да будеш астечка жртва. Грозоте које радије не би да упознаш“ је Креативни центар, као аутор је потписана Фиона Мекдоналд, а илустратор Дејвид Антрам.
Шта је писац хтео да каже?
Психолoг Александра Јанковић за Спутњик истиче да је сликовница оваквог садржаја непримерена за децу и предшколског и школског узраста.
„Није примерена јер ако се на телевизији садржаји који су неприкладни за децу обележавају кад нису препоручљиви, ни оваква врста садржаја не би требало да буде презентована деци. Не видим неку нарочиту поенту да деца добију садржај који уопште не могу да обраде и који ће остати дубоко утиснути у њихову душу. Поготово што слике саме по себи имају много већи утицај и на дечју популацију, а и на одрасле“, објашњава Јанковићева.
Она наглашава да јој није јасно шта је тиме требало да се постигне.
„Чак и да желите да на се неки начин борите против насиља тако што ћете показивати како насиље може да изгледа, то је прилично погрешан пут. Утискивање оваквих садржаја у деци може само да изазове страх, а код неких можда и идеју да се опробају у сличним сценама. Будући да су и овако на различите начине преплављени садржајима агресивног или еротског типа, који сами не могу да обраде, не видим каква корист би могла да буде од овакве литературе.“
Јанковићева констатује да нема никакве користи од приказивања експлицитних сцена насиља или садржаја који подстичу елементарне страхове, страх од комадања, драња или смрти с обзиром да је појам смрти код деце у том узрасту тек у развоју и тек треба да обраде чињенице везане за смрт.
„То су садржаји који у деци могу да изазову страх, збуњеност, а код деце која на осећај страха реагују бесом, могу заправо да изазову агресивност. Не видим поенту чак ни у смислу опште едукације. Ако то не доприноси развоју деце, нема никаквог смисла да се такви садржаји нуде.“
Јанковићева указује да је чак и код одраслих приказивање таквих садржаја не би било од превелике користи.
Директорка вртића: Књига подстиче радозналост
У међувремену, огласила се и директорка ПУ „Бошко Буха“ из Инђије Јелена Кресоја.
У изјави за медије она истиче да је спорна сликовница заведена у каталогизацији Народне библиотеке Србије и да се од 2006. године налази и у библиотеци предшколске установе „Бошко Буха“, као и остала издања из те едиције која су намењена васпитачима, деци предшколског и нижег основношколског узраста и родитељима.
Наглашавајући да је издавачка кућа „Креативни центар“ водећи издавач књига за децу у Србији, Кресоја тврди да сликовнице из едиције „Не би ти се свидело да…“ имају циљ да одговоре на дечија интересовања, подстакну радозналост, и на занимљив и деци приступачан начин упознају децу са познатим историјским чињеницама о животу старих Грка и Римљана, Астека, фараона у древном Египту и сличним цивилизацијама. Иако су намењене деци нижих разреда основне школе, ова издања се могу препоручити и млађој деци, која показују интересовање да прошире сазнања о наведеним темама које упознају кроз различите медије (филм, телевизију…), а улога васпитача или родитеља је да такве садржаје прилагоде узрасту деце, оцењује Кресоја.
Креативни центар: Не треба цензурисати подобан и неподобан садржај
У саопштењу издавачке куће „Креативни центар“ наглашено је да сва издања увек бирају и уређују стручни тимови уредника, уз консултације с педагозима и психолозима.
„Не би ти се свидело да будеш астечка жртва“ једна је од бројних књига из серијала који на хумористички начин говори о различитим периодима историје. Серијал је заснован на поузданим историјским чињеницама и писали су га угледни аутори. Све књиге у овом серијалу имају научно-популарни карактер и њихова мисија је да заинтересују младе читаоце за касније проучавање историје, а астечка цивилизација свакако је једна од значајних тема за општу културу. Књига је објављена 2005. године.
Уколико се књига чита с децом предшколског узраста коју ова тематика занима, а која још не читају самостално, подразумева се да ће одрасла особа, васпитач или родитељ, потражити одговарајући начин на који ће историјске чињенице приближити и објаснити деци. Деца су по природи радознала и с том њиховом радозналошћу треба радити, а не цензурисати је правећи селекцију између подобних и неподобних садржаја. То је замка у коју одрасли често упадају, понекад и из најбољих намера“, наведено је у саопштењу.