„Амерички војници сматрају да постоји ефикаснији начин вођења антитерористичких операција од обичне велике операције у Идлибу. Председник Данфорд каже да Сједињене Америчке Државе не говоре о сарадњи него о коришћењу америчких снага и средстава за проналажење терориста — чак и у градској средини — и о њиховом уништавању с минималним губицима међу цивилима“, навела је прес-служба Пентагона.
Данфорд је навео да није разговарао са својим руским колегом, генералом армије Валеријем Герасимовом, откад је почела криза у Идлибу и да засад не планира да разговара с њим.
Пентагон је, такође, саопштио да је око 20.000 до 30.000 терориста ушло у Идлиб да би се „сакрило међу стотинама хиљада људи“ који су побегли од насиља у другим областима Сирије.
САД и њихови савезници су против војне операције у Идлибу коју би против терориста могла да поведе сиријска армија уз подршку руске авијације. Министарство одбране Русије саопштило је раније да је бомбардовала низ објеката терориста у тој провинцији.
Америчка страна је саопштила да ће операција у Идлибу довести до тешких хуманитарних последица.
Територија северозападне сиријске провинције Идлиб сада практично није под контролом сиријске армије. Тамо су борци наоружане опозиције, као и терористи низа организација, који периодично нападају положаје сиријске војске.