Он је потврдио да српски грађевинци имају дугу традицију рада у Русији и да су много тога изградили у црноморском летовалишту Сочију уочи Олимпијаде 2014, а да сада имају прилику и да граде у другим руским регионима, укључујући и Владивосток и цео Далеки исток.
„Шанса увек постоји. Зашто да не?! Овде улогу играју две ствари: цена и квалитет. Српски грађевинари су се, што се квалитета тиче, доказали много пута и показали су да они могу да изводе радове и граде објекте, чак и оне сложене и прилично захтевне. Због тога мислим да српске компаније имају добру перспективу, између осталог, и на Далеком истоку“, рекао је Јакушев.
Укупна вредност радова коју су грађевинске фирме из Србије извеле у иностранству у прошлој години износила је око 36,6 милијарди динара.
Према подацима Републичког завода за статистику Србије (РЗС) скоро половина вредности грађевинских радова српских компанија била је у Руској Федерацији (46,6 одсто).
Један од приоритета руских власти је развој Далеког истока, а циљ форума у Владивостоку је представљање могућности тог дела Русије и привлачење инвеститора у овај регион.
До 15. октобра руско Министарство грађевинарства треба да направи допуну националног пројекта „Стамбено и урбано окружење“, које се тренутно развија и након тога ће бити јасно колико ће финансијских средстава добити који регион.
Према речима Јакушева, још је рано говорити о списку конкретних пројеката и он ће скоро бити представљен. Руски министар је рекао да ће бити коришћено искуство јапанских колега. Конкретно, концепција, „паметни град“. Она подразумева коришћење технологија у градским срединама: осветљење, уштеда енергије, регулисање саобраћаја…
„Те технологије већ се користе широм света, и морамо размишљати о њима и одлучити како ћемо напредовати и развијати се“, нагласио је министар на маргинама форума.
Локалне власти наводе да је у плану изградња стамбених и инфраструктурних објеката, а да су такође потребни и нови пројекти за стварање пешачких зона, паркова, тргова, кејева, како би они били направљени по најсавременијим стандардима.