„Признајем да ми је познат критички став балтичких земаља. За Немачку је политика енергетике диверсификована, ми увозимо гас из Норвешке, Холандије, Русије. Суочавамо се с проблемима у остваривању договора о клими, наша потреба за гасом ће заправо расти. Пројекат ’Северни ток 2‘ ће, чини ми се, бити значајан и важан за нас“, рекла је Меркелова.
Она је нагласила да Украјина и даље треба да буде земља за транзит гаса и додала да се нада да ће бити реализован и пројекат турског гасовода.
Председница Литваније Далија Грибаускајте је навела да је став њене земље о пројекту „Северни ток 2“ непромењен.
„Овај пројекат оцењујемо као геополитички, а не као комерцијални или енергетски пројекат. Наш став је, нажалост, заснован на не баш добром искуству. Знамо шта значи зависити од једног извора енергије, из Русије“, рекла је Грибаускајте.
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода укупног капацитета 55 милијарди кубних метара гаса годишње од обала Русије, преко Балтичког мора, до Немачке.
Он ће пролазити кроз територијалне или искључиве економске зоне земаља које се простиру дуж обала Балтичког мора – Русије, Финске, Шведске, Данске и Немачке. Компанија „Норд стрим 2 АД“, оператер пројекта, чека још да јој дозволу за изградњу гасовода да Данска.