На састанку су учествовали помоћници лидера Русије, Немачке, Турске и Француске. Русију је на преговорима представљао помоћник руског председника Јуриј Ушаков.
„Постигнута је општа сагласност страна о томе да ће евентуални напад на Идлиб имати тешке последице и да ће бити узрок новог таласа избеглица. Данас смо имали могућност да проценимо те ризике и да размотримо какве кораке можемо да предузмемо да бисмо спречили ту катастрофу. Заједнички став је да решење не треба да буде војно, него политичко“, рекао је Калин новинарима.
Он је додао да у случају стварања новог таласа избеглица терет неће носити само Турска. „Тај талас може да покрене кризу у Европи“, рекао је Калин.
Према његовим речима, за ситуацију у Идлибу веома је важан састанак председника Русије и Турске, Владимира Путина и Реџепа Тајипа Ердогана, који ће бити одржан у понедељак у Сочију.
„Наш циљ је да заштитимо статус Идлиба као зоне деескалације и да не дозволимо хуманитарну катастрофу“, додао је Ердоганов представник.
Територија северозападне провинције Идлиб у овом тренутку није под контролом сиријске армије. Тамо су борци наоружане опозиције, као и терористи из разних организација који периодично нападају положаје сиријске војске.
Прошле седмице у Техерану су одржани преговори лидера Русије, Турске и Ирана о Сирији. Главне теме састанка биле су ситуација у Идлибу и решавање кризе у Сирији. Након састанка, лидери су усвојили Техеранску декларацију, у којој су позвали борце у Идлибу на примирје и нагласили да је решавање проблема с терористима у тој области кључ за успостављање мира у Сирији.