Кустина „ракета авангард“ одушевила и Монику Белучи

За ручним сатом који је прошле године дизајнирао прослављени српски режисер Емир Кустурица за руску фабрику сатова „Ракета“ и даље влада велико интересовање у московским радњама.
Sputnik

На само неколико стотина метара од Црвеног трга, у једној од продавница сатова, и данас стоји рекламни постер са портретом српског режисера и музичара, који у Русији ужива огромну популарност.

Кустурица је тај сат дизајнирао у сарадњи са Креативним студијом руске фабрике сатова „Ракета“ поводом обележавања сто година руске авангарде, а у томе му је помогао француски дизајнер Жак-Вон Полије.

На званичном сајту фабрике „Ракета“ из Петергофа наведено је да Кустуричина породица већ годинама зна за бренд „Ракета“ и да им је приликом једне посете Москви ћерка славног српског режисера Дуња донела стари сат свог деде.

„Тај сат има посебну вредност, јер је једна од ретких породичних ствари која је спасена после бомбардовања Сарајева“, додаје се на сајту фабрике.

Емир Кустурица

То је и био повод да Куста дизајнира нови, авангардни модел.

Када је сат израђен, међу првима га је видела глумица Моника Белучи, која је била одушевљена изгледом новог авангардног модела.

„Прелепо! Дизајн је тако руски“, преносе из „Ракете“ речи славне глумице.

На Кустуричином моделу, названом „ракета авангард“, доминирају бела, црвена и црна боја. Мала казаљка је у облику троугла, велика је круг, секундара стрелица, и то је први сат са механичким навијањем који се у Русији појавио у последњих 30 година.

Петродворски завод је најстарија фабрика сатова у Русији, а основао ју је Петар Први 1721. године. После Другог светског рата фабрика је почела да производи сатове под брендом „Победа“, а од 1961. године и сатове „Ракета“, назване у част првог лета Јурија Гагарина у космос.

За скоро триста година свог постојања, завод је променио више назива и прошао пут од мале фабрике до правог гиганта, који данас извози сатове у више од 30 земаља света. То је један од ретких светских произвођача који у целости прави механизме за своје сатове.

Коментар